Ekspansja Syberyjskich "Bramek do Hadesu" – Widocznych z Kosmicznej Perspektywy

Ekspansja Syberyjskich "Bramek do Hadesu" – Widocznych z Kosmicznej Perspektywy

Syberyjski krater Batagaika, nazywany również sugestywnie „bramami do Hadesu”, sukcesywnie zwiększa swoje wymiary. Znajduje się już na tyle dużej powierzchni, że można go dostrzec z kosmicznej perspektywy. Eksperci naukowi zwracają uwagę, iż tendencja ta ma charakter rosnący.

Zjawiskowy krater Batagaika, potocznie określany mianem „bramek do piekieł”, ma obecnie obszar przekraczający 80 hektarów i osiąga głębokość niewiele mniejszą niż 90 metrów. Co więcej, jak podkreślają specjaliści, jego rozmiary nieustannie rosną. W informacji przekazanej przez „Daily Mail” czytamy, że ta imponująca szczelina na powierzchni ziemi jest już zauważalna nawet z przestrzeni kosmicznej. Chociaż jej głębokość pozostaje na tym samym poziomie, powierzchnia szczeliny dynamicznie się wydłuża.

Skąd wzięły się te tzw. „bramy do Hadesu”? Krater ten jest wynikiem globalnego ocieplenia, które spowodowało topnienie wiecznej zmarzliny tundry syberyjskiej. Proces ten w rezultacie doprowadził do uwolnienia dodatkowych ilości metanu do atmosfery, co z kolei zainicjowało następne niekorzystne dla klimatu procesy. Zgodnie ze stanowiskiem rosyjskich badaczy, każdego roku do atmosfery dostaje się około 5000 ton szkodliwych gazów. Prędkość tego procesu wzrasta wraz z ekspansją krateru. Naukowcy wyjaśniają jednak, że kiedy „bramki do Hadesu” przestaną się poszerzać, emisje ustaną, ponieważ cały metan zgromadzony w kraterze zasili atmosferę.