Hakerzy celują w Play – Czy ideologia stała za atakiem?

Hakerzy celują w Play – Czy ideologia stała za atakiem?

Według raportu z wewnętrznej analizy sporządzonej przez ekspertów Check Point Research, doszło do ataku hakerskiego na P4, operatora sieci komórkowej Play. Informacje te sugerują, że zaatakowali go członkowie grupy Anonymous Sudan współpracującej z prorosyjskimi haktywistami Just Evil.

Prorosyjscy hakerzy z grupy Just Evil, wcześniej znani jako Killnet, wraz z Anonymous Sudan przeprowadzili atak na sieć głównego dostawcy usług internetowych w Polsce – P4. Wszystko to miało na celu uniemożliwić zdalne naprawianie sprzętu NATO na Ukrainie – wynika z informacji w języku rosyjskim.

Zdaniem specjalistów z Check Point Research atak miał przede wszystkim podłoże ideologiczne. Grupy te koncentrują swoje działania na krajach NATO, które popierają Ukrainę w jej konflikcie z Rosją. Dodatkowo grupa Anonymous Sudan krytykuje stanowisko Polski popierające Izrael w konflikcie na Bliskim Wschodzie.

Początek fali ataków nastąpił w środowy wieczór. Następnego dnia prędkość internetu dostarczanego przez Play spadła do zaledwie 0,3 megabitów na sekundę, a połączenie było niestabilne.