Nowe badanie wskazuje, że złe nawyki żywieniowe mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera

Nowe badanie wskazuje, że złe nawyki żywieniowe mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera

Zespół naukowców od wielu lat nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie związane z mechanizmami powstawania i progresji choroby Alzheimera. Zrozumienie tych procesów jest kluczowe dla opracowywania skutecznych metod prewencji i terapii. Wiadomo, że genetyka ma znaczący wpływ na rozwój tej choroby neurodegeneracyjnej, jednak równie istotne jest zwrócenie uwagi na czynniki środowiskowe.

Badacze postanowili teraz zbadać rolę diet i nawyków żywieniowych jako potencjalnych czynników wpływających na rozwój Alzheimera. W tym celu porównywane były nawyki żywieniowe 108 pacjentów cierpiących na tę straszliwą chorobę z trybem odżywiania się 330 zdrowych osób. Rezultaty pokazały, że osoby z Alzheimerem preferowały znacznie mniej zdrową dietę.

Zdiagnozowanie związku między dietą a chorobą neurodegeneracyjną

Eksperci z Bond University oraz Griffith University w Australii przeprowadzili dogłębną analizę stylu życia badanych osób. Zauważono, że osoby z diagnozą Alzheimera na co dzień spożywały mięso i przetworzone jedzenie, takie jak hamburgery czy pizza. Znacząco rzadziej na ich talerzach lądowały owoce i warzywa w porównaniu do grupy kontrolnej. Również konsumpcja białego i czerwonego wina była u nich mniejsza.