Polski urządzenie kosmiczne wykorzystane do monitorowania stresu astronautów na misji Ax-3

Polski urządzenie kosmiczne wykorzystane do monitorowania stresu astronautów na misji Ax-3

Jednym z astronautów, który uczestniczył w komercyjnym locie kosmicznym na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jako część misji Ax-3, był Marcus Wandt ze Szwecji. Była to dla niego druga podróż poza atmosferę Ziemi i tym razem była możliwa dzięki zaangażowaniu polskiego narzędzia do badania aktywności mózgu – spektroskopu, którego konstrukcję przeprowadzono w Lublinie. Obecnie ten wynalazek stał się elementem stałego wyposażenia ISS.

Informacje o zastosowaniu polskiego wynalazku przekazała Polska Agencja Kosmiczna poprzez platformy mediów społecznościowych. Misja Ax-3, podczas której szwedzki astronauta poddał się eksperymentowi z użyciem spektroskopu, zakończyła się 9 lutego.

Wojciech Broniatowski, dyrektor operacyjny firmy Cortivision z Lublina, wyjaśnił w poniedziałkowej rozmowie, że Marcus Wandt został przebadany za pomocą spektroskopu dwa razy – przed lotem oraz w trakcie pobytu na ISS. Ponadto planowane jest jeszcze jedno badanie po powrocie astronauty na Ziemię.

Przy prowadzeniu eksperymentu z wykorzystaniem polskiego urządzenia kluczową rolę odegrała szwedzka politechnika – KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie.

Broniatowski podkreślił, że firma Cortivision współpracowała technicznie przy jednym z wielu eksperymentów przeprowadzonych przez Marcusa Wandta na orbicie, a mianowicie przy badaniu zrealizowanym przez KTH. Wykorzystano do tego funkcjonalny spektroskop bliskiej podczerwieni – produkt stworzony i produkowany w Polsce, następnie rozpowszechniany na całym świecie do jednostek badawczych. Spektroskop to urządzenie naukowe umożliwiające nieinwazyjne badanie aktywności mózgu. Broniatowski dodał, że mobilność, kompaktowe wymiary i technologia bliskiej podczerwieni są cechami tego urządzenia, które umożliwiły jego zastosowanie w przestrzeni kosmicznej.