Trzykrotne przeloty satelitów Starlink nad Polską w nadchodzący weekend

Trzykrotne przeloty satelitów Starlink nad Polską w nadchodzący weekend

Podczas nadchodzącej nocy z soboty na niedzielę, mieszkańcy Polski będą mieli unikalną okazję do obserwacji trzech przelotów satelitów Starlink. Te niewiarygodne maszyny, które są dziełem Elona Muska, zaczęły swoje kosmiczne podróże w piątkowy wieczór ze stacji kosmicznej znajdującej się na Florydzie. Satelity te tworzą na niebie specyficzny „pociąg”, który jest dość charakterystycznym zjawiskiem.

Za sprawą Karola Wójcickiego, popularyzatora astronomii i autora bloga „Z głową w gwiazdach”, dowiedzieliśmy się o możliwości obserwacji aż trzech przelotów satelitów Starlink nad terytorium Polski.

Pierwsze spostrzeżenie tych kosmicznych urządzeń powinno być najlepsze na terenie południowej Polski i ma mieć miejsce pomiędzy godzinami 23.38 a 23.43. Następny przelot będzie zauważalny przede wszystkim dla mieszkańców północy kraju i spodziewany jest między godzinami 1.11 i 1.15. Ostatni z przelotów ma nastąpić w przedziale czasowym od 2.45 do 2.48.

Wójcicki zauważył, że ostatni przelot będzie podobny do pierwszego, ale zacznie się bardziej na południowym zachodzie, a skończy bardziej na północnym wschodzie. W momencie najwyższej intensywności obserwacji, mieszkańcy Warszawy będą mogli ujrzeć satelity na wysokości około 66 stopni nad horyzontem.