Zrozumieć hipoglikemię: Znaczenie i objawy niskiego poziomu cukru we krwi

Zrozumieć hipoglikemię: Znaczenie i objawy niskiego poziomu cukru we krwi

Glukoza, zwana potocznie cukrem, jest niezbędnym źródłem energii dla działania naszych komórek. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia mogą być sytuacje, kiedy poziom glukozy we krwi jest zbyt niski – wynikający z niedożywienia lub choroby stan, nazywany hipoglikemią. Objawia się on m.in. problemami z koncentracją, kołataniem serca, a na bardzo zaawansowanym etapie może doprowadzić do śpiączki. Kontrola poziomu cukru we krwi powinna być standardową praktyką raz na rok dla każdej osoby.

Co oznacza za niski poziom cukru we krwi? Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, to stan charakteryzujący się obniżonym poziomem glukozy w organizmie. Jest efektem różnych czynników i występuje, kiedy ilość cukru we krwi spada poniżej normalnej wartości. Może stanowić realne zagrożenie dla życia, podobnie jak zbyt wysoki poziom cukru (hiperglikemia).

Glukoza jest kluczowym składnikiem energetycznym nie tylko dla mięśni i mózgu, ale również dla wszystkich innych komórek w naszym ciele. W warunkach niedoboru cukru, mięśnie zaczynają spalać tłuszcze. Niestety mózg nie ma możliwości przystosowania się do takich zmian i niski poziom cukru może skutkować zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu, co objawia się różnego rodzaju symptomami od strony ośrodkowego układu nerwowego.

W jaki sposób możemy rozpoznać, że mamy za niski poziom cukru we krwi? Nasze samopoczucie jest bezpośrednio związane z ilością glukozy we krwi. Symptomy hipoglikemii mogą być łagodne, średnio nasilone lub silne. W przypadku lekkiego niedocukrzenia pacjent może czuć się głodny, mieć pocenie się, drżenie rąk i szybkie bicie serca. Do tego dochodzi również przyspieszone tętno, nerwowość i dezorientacja. Osoby w takim stanie często są w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem poprzez spożycie czegoś słodkiego.

Za niski poziom glukozy we krwi jest sytuacją coraz bardziej poważną. Mózg nie dostaje wystarczającej ilości energii, co sprawia, że pacjenci są rozkojarzeni, mają problemy z koncentracją i bywają agresywni. Czują również głód, mdłości i mrowienie wokół ust. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z mową i widzeniem.

W skrajnych przypadkach spadku cukru we krwi – mówimy wówczas o zaawansowanej hipoglikemii – pacjent może doświadczać silnych drgawek, problemów z oddychaniem i zaburzeń rytmu serca. Pojawia się silny niepokój, a pacjent może stracić przytomność lub nawet zapaść w śpiączkę. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna, gdyż stan ten wiąże się z dużym ryzykiem śmierci.