Analiza naukowców na temat liczby kroków do zrobienia: 10 czy 20 tysięcy dziennie?

Analiza naukowców na temat liczby kroków do zrobienia: 10 czy 20 tysięcy dziennie?

Zasłyszane przez wielu osób przekonanie, że kluczem do utrzymania zdrowia jest pokonywanie codziennie dystansu równego 10 tysiącom kroków, prowadzi do coraz częstszych inwestycji w narzędzia do ich pomiaru lub instalacji odpowiednich aplikacji mobilnych. Jednakże, czy rzeczywiście właśnie ta liczba jest najodpowiedniejsza? Badacze potwierdzają, że zwiększenie poziomu aktywności fizycznej poprzez regularne spacery przynosi wiele korzyści – poprawia wydolność układu krążenia i funkcje poznawcze, wpływa na jakość snu, kondycję emocjonalną oraz kontrolę masy ciała.

Spacerowanie cieszy się dużą popularnością jako forma ruchu, ze względu na niewielkie obciążenie stawów, które generuje. Dodatkowo przyczynia się do ograniczenia ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych, a nawet demencji i nowotworów. Może również poprawić stan zdrowia osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Nie bez znaczenia jest też prostota i uniwersalność tej formy aktywności fizycznej, sprawiające, że nadaje się ona dla ludzi w każdym wieku.

Ale jaką liczbę kroków powinniśmy robić każdego dnia, aby uzyskać najwięcej korzyści dla naszego zdrowia? Niezależnie od wybranej formy aktywności fizycznej, będzie ona korzystnie wpływała na nasz układ odpornościowy i stan psychiczny. W badaniu opublikowanym w zeszłym roku na łamach „European Journal of Preventive Cardiology” stwierdzono, że wykonanie co najmniej 3967 kroków dziennie pomaga zredukować ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny. Tymczasem już 2337 kroków dziennie może obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci spowodowanej chorobami układu krążenia. Jeszcze inne badanie, opublikowane w 2019 roku w „JAMA Neurology”, sugeruje, że pokonywanie codziennie dystansu 8900 kroków umożliwia spowolnienie procesu pogarszania się funkcji poznawczych i utraty objętości mózgu, co jest szczególnie ważne dla osób z grupy wysokiego ryzyka.