Starożytne odkrycie w Skandynawii: Megalit sprzed 5,5 tysiąca lat

Starożytne odkrycie w Skandynawii: Megalit sprzed 5,5 tysiąca lat

W Tiarp, regionie Skandynawii, archeolodzy natrafili na olbrzymi megalit, który okazał się starszy niż słynny Stonehenge z Wielkiej Brytanii. Zdumiewające jest to, że wewnątrz konstrukcji znaleziono resztki wielu ludzi, choć nie odnaleziono ich czaszek.

Megalitów – budowli wykonywanych z ogromnych kamieni – można spotkać na całym świecie. W Europie najczęściej powstawały one między 5000 a 2000 rokiem p.n.e. Choć najpóźniej zaczęto wznosić je na północy kontynentu, archeolodzy nieustannie odkrywają nowe dowody wskazujące na istnienie tych konstrukcji.

Jednym z nich jest tajemniczy dolmen odkryty niedawno w południowo-zachodniej Szwecji, w miejscowości Tiarp, blisko miasta Falköping. Dolmeny są specyficznym rodzajem megalitu służącym jako grobowiec. Są to czworokątne konstrukcje pokryte wielkim głazem. Naukowcy szwedzko-niemiecka ekipa badawcza pod kierownictwem prof. Karla-Görana Sjögrena z Uniwersytetu w Göteborgu właśnie opublikowała swoje odkrycia na łamach „The Journal of Neolithic Archaeology”.

Według archeologów, grobowiec pozostawał nietknięty od neolitu. Co zaskakujące, szkielety znalezione wewnątrz nie były kompletne – brakowało czaszek i dużych kości. Profesor Sjögren zastanawia się, czy wynika to z rytuałów pogrzebowych, czy też ma inny powód.

W grobie odkryto kości dłoni i stóp, fragmenty żeber i zęby, ale tylko nieliczne większe kości, jak te udowe czy ramienne. To jest sprzeczne ze standardowym widokiem w grobach megalitycznych neolitu, które zazwyczaj zawierają małe kości stóp i dłoni.

Uwagę naukowców przyciągnął również fakt, że w dolmenie pochowano co najmniej dwanaście osób, w tym niemowlęta i starsze osoby. Przyczyna ich śmierci pozostaje nieznana. Jak mówi profesor Sjögren, nie zauważono żadnych obrażeń na ciałach, więc przemoc jest mało prawdopodobna. Naukowcy kontynuują badania DNA, które mogą ujawnić, czy pochowani cierpieli na jakiekolwiek choroby.

W regionie Falbygden, gdzie mieści się dolmen z Tiarp, istnieje ponad 250 dużych grobów korytarzowych zbudowanych z kamiennych bloków, które datuje się na około 3300 lat p.n.e. Jednak dolmen z Tiarp jest znacznie starszy – o około 200 do 150 lat. To czyni go jednym z najstarszych kamiennych grobowców w Szwecji i całej Skandynawii.

Ten megalit jest również starszy niż słynny Stonehenge w Anglii, który powstał około 4500 lat temu. Więc dolmen ze Skandynawii datuje się na tysiąc lat wcześniej niż ten ze Stonehenge. Obiekty te pełniły różne funkcje – dolmen służył jako grobowiec, a Stonehenge prawdopodobnie był świątynią i obserwatorium astronomicznym.