Brytyjskie muzeum klasyfikuje rzymskiego imperatora jako osobę transpłciową: odniesienia do historycznych kronik

Brytyjskie muzeum klasyfikuje rzymskiego imperatora jako osobę transpłciową: odniesienia do historycznych kronik

W świetle nowych interpretacji historycznych, brytyjska galeria muzealna uznała Heliogabala, rzymskiego cesarza, za osobę transpłciową. Zgodnie z tą decyzją, instytucja kulturalna będzie się do niego odnosiła używając żeńskiego zaimek „ona”. Władze muzeum podjęły taką decyzję zasłaniając się relacjami pewnego znacznie uwielbianego rzymskiego historyka.

Sytuujące się w północnym Hertfordshire Muzeum, po skonsultowaniu się z organizacjami walczącymi o prawa osób LGBT, postanowiło, że Heliogabal będzie przedstawiany jako „ona”. Wszystkie eksponaty powiązane z tym cesarzem, na przykład monety z jego wizerunkiem, będą teraz informować o „monarchini Rzymu”. Zmiana ta wydaje się być intrygująca na pierwszy rzut oka. Jak jednak informuje „Daily Telegraph”, instytucja muzealna odwołuje się do kronik Kasjusza Diona, aby to wyjaśnić.

Podczas lektury tych starożytnych manuskryptów dowiadujemy się, że „Heliogabal pełnił role żony, kochanki i królowej, a jednemu z jego wielu kochanków nakazał odwoływać się do niego słowem >Pani<."