Czy wiedzieliście o tym, że istniał dinozaur przypominający smoka opisywanego w legendach?

Czy wiedzieliście o tym, że istniał dinozaur przypominający smoka opisywanego w legendach?

Gigantyczny latający gad, który żył ponad 100 milionów lat temu. Znamy go dziś pod wymowną nazwą thapunngaka shawi. Szczątki tego stworzenia odkrył zespół badawczy z Australii. Natrafili na niego prawdopodobnie przypadkowo. Rozpiętość skrzydeł tego stworzenia wynosiła ponad 50 metrów. Sama głowa była wielkości kilku ludzi. Pomimo tego, że gad latał, był gigantycznych rozmiarów. Mierzył trzy stopy długości i miał 40 ostrych jak brzytwa zębów. Drapieżnik był w stanie pokonać nawet najniebezpieczniejsze stworzenia żyjące w tamtej epoce.

Australia jest domem dla rekinów ludojadów, gigantycznych pająków i około 100 odmian jadowitych węży. Około 105 milionów lat temu w przestworzach polował jednak o wiele bardziej przerażający drapieżnik. Naukowcy badający pradawne stworzenia porównują go do smoka. Układ kości wskazuje na to, że stworzenie to było niezwykle podobne do smoków znanych nam z książek i różnych legend. Należał do rodziny tak zwanych pterozaurów. Czyli, innymi słowy, latających dinozaurów.

Nietypowe szczątki pradawnego gada

Doktorant, który kierował wykopaliskami, uznał, że znalezisko było naprawdę nietypowe, nawet jak na tamte czasy. Wszystko ze względu na to, że była to czaszka przykręcona do niewielkiego tułowia i ogromne skrzydła. Naukowcy nie są do końca pewni co do tego, w jaki sposób dinozaur się poruszał. Jego ogromne skrzydła zdawały się niemalże nie pasować do reszty ciała, która wydawała się przy nich niewielka. Jest to największy dinozaur z rodziny pterozaurów, którego kiedykolwiek odnaleźliśmy. Skamieniała szczęka tego stworzenia była znaleziona już w 2011 roku. Nazwa tego przerażającego stworzenia oddaje hołd pewnemu plemieniu Shawa. W wolnym tłumaczeniu zrozumiemy imię nadane dinozaurowi, jako włócznia Shawa. Co więcej, znaleziony dinozaur był nie tylko największym latającym gadem w dawnych czasach. Był prawdopodobnie jednym z najgroźniejszych drapieżników. Jak się okazuje po zbadaniu jego szczątek, ogromna szczęka idealnie nadawała się do zabijania innych dinozaurów. Prawdopodobnie był to postrach innych stworzeń żyjących 100 milionów lat temu.