Nieznanie góry podwodne i wiele nowych gatunków odkryte na dnie Oceanu Spokojnego

Nieznanie góry podwodne i wiele nowych gatunków odkryte na dnie Oceanu Spokojnego

Zespół badaczy z Schmidt Ocean Institute podczas badań głębin morskich na wodach u wybrzeży Chile natrafił na dotychczas nieznane góry podwodne. Najwyższy z tych podmorskich szczytów mierzy aż 3530 metrów ponad poziomem dna oceanicznego. W ich okolicach naukowcy odkryli rozbudowane ekosystemy oraz dziesiątki niezidentyfikowanych dotąd gatunków.

70% powierzchni naszej planety stanowi woda, ale tylko mały procent tej przestrzeni został dotychczas zgłębiony przez naukę. Badacze ze Schmidt Ocean Institute prowadzą intensywne prace mające na celu jak najszersze poznanie tajemnic oceanicznych głębin. Podczas niedawnej ekspedycji u wybrzeży Chile, pod przewodnictwem dr Javiera Sellanesa z Universidad Católica del Norte, udało im się odkryć wiele nowych gatunków, które zamieszkują obszar podwodnych gór.

W ubiegłym roku badacze ze Schmidt Ocean Institute także dokonali znaczących odkryć. Podczas prac badawczych na dnie Pacyfiku, w obszarach kominów hydrotermalnych, natrafili na imponujący ekosystem, zamieszkiwany przez dziwaczne gatunki bezkręgowców, ślimaków oraz ośmiornic żyjących w głębokich warstwach oceanu.

Wyniki ostatniej ekspedycji badawczej również nie zawiodły. Badacze zidentyfikowali około 100 gatunków głębinowych koralowców, gąbek, jeżowców, obunogów, homarów i innych, które być może są nowością dla świata nauki.

Badania przeprowadzane były w głębinach morskich u wybrzeży Chile. Wykorzystując podwodnego robota zdolnego do zanurzenia się na głębokość aż 4500 metrów, naukowcy przeprowadzili analizę podwodnych gór znajdujących się na dnie Pacyfiku w pobliżu wyspy Salas y Gómez. Te góry są częścią łańcucha górskiego rozciągającego się na długość 2900 kilometrów, od wybrzeży Chile aż po Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną.

Naukowcy stworzyli mapę dna morskiego w tamtym rejonie obejmującą powierzchnię ponad 52 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mapowanie zaowocowało odkryciem czterech nieznanych dotąd gór podwodnych, a najwyższy szczyt mierzy 3530 metrów powyżej dna oceanu. Badacze nazwali tę górę „Solito”, choć jest to nazwa nieoficjalna.

Góry podwodne to często wygasłe wulkany o stromych zboczach, które znajdują się głęboko pod powierzchnią wody. Mimo że dno oceanu jest nimi usłane, dotychczas udało się zbadać tylko niewielką ich część. Podmorskie szczyty są domem dla różnorodnych form życia, dając im przestrzeń do bytowania, schronienie i dostarczając pożywienie.

Badania każdej z gór doprowadziły do odkrycia unikalnych ekosystemów, z których wiele jest delikatnych i prawdopodobnie zagrożonych, takich jak rafy koralowe na dużych głębokościach czy ogrody morskich gąbek. To niezwykle fascynujący świat pełen różnorodności kształtów i barw, zamieszkany przez dziwnie wyglądające stworzenia takie jak różnobarwne gąbki, spiralne koralowce, przedłużone jeżowce czy homary z nietypowymi paciorkami. Wiele z nich prawdopodobnie jest jeszcze nieznanych świecie nauki.