Przeprowadzone badania odsłaniają istnienie 'czołgu’ ery triasowej – Garzapelta muelleri

Przeprowadzone badania odsłaniają istnienie 'czołgu’ ery triasowej – Garzapelta muelleri

Artykuł w „The Anatomical Record” przynosi nam fascynujące informacje na temat prehistorycznych zwierząt opancerzonych, zwanych aetozaurami. Badania naukowe pozwoliły na identyfikację kolejnego gatunku z tej grupy – Garzapelta muelleri, którego istnienie datowane jest na około 215 milionów lat temu. Z wyglądu przypominał niezwykłą hybrydę krokodyla i gigantycznego pancernika.

Aetozaur, do którego należał nowo odkryty gatunek Garzapelta muelleri, to zwierzę, które miało swoją epokę przed erą dominacji dinozaurów. Wywodzą się one z tej samej linii ewolucyjnej co krokodyle. Interesująco, skamieniałości tych stworzeń można znaleźć na prawie całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy i Australii.

Identycznosć Garzapelta muelleri została ustalona przez zespół badaczy z University of Texas w Austin (USA), którzy mieli do dyspozycji szczegółowo zachowane fragmenty pancerza, stanowiące 70% jego powierzchni. Te skamieniałe pozostałości obejmowały obszar od końca szyi, przez ramiona, aż po koniec ogona. William Reyes, kierujący badaniami naukowcem podkreśla, że zazwyczaj dostępne są znacznie mniej kompleksowe okazy.

Nazwa „Garza” w „Garzapelta muelleri” nawiązuje do miejsca odkrycia skamieniałości – hrabstwa Garza w Teksasie. Część „Pelta” to greckie słowo oznaczające 'tarczę’, co jest bezpośrednim odniesieniem do silnego pancerza aetozaura. Natomiast „muelleri” to hołd dla paleontologa Billa Muellera, który dokonał tego niezwykłego odkrycia.

Aetozaur Garzapelta był pokryty kośćmi zwanymi osteodermami, które były osadzone bezpośrednio w skórze, tworząc tarczę podobną do mozaiki. Dodatkową linie obrony stanowiły kolce otaczające boki zwierzęcia. Mimo iż współczesne krokodyle są drapieżnikami, naukowcy przypuszczają, że aetozaury mogły być wszystkożerne.