Tajemnicza maseczka jadeitowa odkryta w grobowcu majańskiego władcy w Gwatemali

Tajemnicza maseczka jadeitowa odkryta w grobowcu majańskiego władcy w Gwatemali

Francisco Estrada-Belli, badacz z National Geographic, dokonał niesamowitego znaleziska. W grobowcu jednego z królów Majów, zlokalizowanym w Gwatemali, odnalazł on tajemniczą maskę zrobioną z jadeitu. Ten artefakt daje naukowcom nowe spojrzenie na niezbyt dobrze poznany okres historii cywilizacji Majów.

Chochkitam to miejsce mało znane, położone w samym sercu gwatemalskiego lasu deszczowego. Stanowisko archeologiczne jest ukryte pod warstwą opadłych liści i kamieni. Niewiele osób mogło przypuszczać, że właśnie tutaj nastąpi odkrycie jednego z najważniejszych artefaktów cywilizacji Majów od wielu lat. To archeologiczna sensacja rzuca nowe światło na ten niezbyt dobrze poznany okres historii, który od dawna stanowi zagadkę dla naukowców.

Francisco Estrada-Belli jest osobą odpowiedzialną za to niezwykłe odkrycie. W Chochkitam natknął się na niezwykłą maskę wykonaną z jadeitu, należącą prawdopodobnie do wcześniej nieznanego króla Majów. Odkrycie to odkrywa przed nami fascynującą historię kultu religijnego i królewskich sukcesji wczesnej epoki klasycznej Majów, datowanej na około 1700 lat temu.

Maska ta może być kolejnym dowodem na teorię, że władcy Majów z tamtego okresu mogli być poddanymi jeszcze potężniejszych dynastii mezoamerykańskich. Francisco Estrada Belli, który jest profesorem w Instytucie Badań Środkowoamerykańskich na Uniwersytecie Tulane oraz ekspertem od historii Majów, podkreśla kontrowersyjny charakter tego tematu w rozmowie z National Geographic. Zdaniem badacza, ta maska jest kolejnym dowodem przeczącym starym wyobrażeniom o historii Majów.

Stanowisko Chochkitam zostało zniszczone przez upływ czasu oraz zamienione w dziką dżunglę spowodowaną zniszczeniem lasów deszczowych Petén. Jest to region nizinny na północnym wschodzie Gwatemali graniczący z Meksykiem i Belize. Choć stanowisko archeologiczne jest znane od początku XX wieku, do niedawna nie kojarzono go z cywilizacją Majów.

Przyczyna tego leży w okresie, w którym powstało to miejsce. Klasyczny okres Majów (250-900 n.e.) to czas największego rozkwitu tej cywilizacji. Niemniej jednak, niewiele z tego okresu przetrwało do naszych czasów. Spora część dziedzictwa Majów uległa zniszczeniu, a wiele stanowisk archeologicznych zostało obrabowanych.

Kuriozalne jest to, że to rabusie grobów doprowadzili Estradę-Belli i jego zespół do Chochkitam. W 2021 roku, za pomocą technologii LiDAR, naukowcy znaleźli dowody na to, że złodzieje przekopali tunel wewnątrz królewskiej piramidy na stanowisku, które kiedyś było centrum miasta. Nim jednak Estrada-Belli i jego współpracownik Bhanny Giron zlokalizowali miejsce, które włamywacze przeoczyli, musieli sporo się natrudzić – podkreśla Estrada-Belli.