Weganizm – filozofia życia, dieta i jej wpływ na zdrowie

Weganizm – filozofia życia, dieta i jej wpływ na zdrowie

Weganizm jest nie tylko specyficznym sposobem odżywiania, ale również filozoficznym podejściem do życia i środowiska. Głównym celem takiego stylu życia jest podtrzymanie zdrowia, ochrona praw zwierząt i harmonijna koegzystencja z naturą. Badania naukowe potwierdzają, że taka dieta może istotnie wpływać na poprawę stanu zdrowia. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie zbilansowana dieta wegańska może przynieść pewne zagrożenia dla zdrowia. Co zatem powinno znaleźć się w diecie wegana, a czego należy unikać? Jak definiowany jest weganizm i co on właściwie oznacza?

Coraz więcej osób decyduje się na alternatywne sposoby odżywiania, takie jak dieta wegetariańska. Zrezygnowanie z tradycyjnej diety i zdecydowanie się na dietę wegetariańską często wynika z troski o zdrowie, przekonań filozoficznych, względów ekonomicznych czy religijnych. Dieta wegetariańska, ze względu na wysoką zawartość błonnika, antyoksydantów, fitoestrogenów oraz kwasów tłuszczowych omega-3, a także niską zawartość cholesterolu, glukozy i nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest powszechnie zalecana w profilaktyce otyłości, cukrzycy typu 2, miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca, a także w przypadku niektórych nowotworów. Weganizm to jedna z najbardziej rygorystycznych form wegetarianizmu, która promuje spożywanie wyłącznie produktów roślinnych – warzyw, owoców, roślin strączkowych oraz produktów zbożowych i orzechów.

W 2009 roku American Dietetics Association (ADA) uznała dobrze zbilansowaną dietę wegetariańską i jej surowszą wersję – dietę wegańską za odpowiednie dla wszystkich grup populacji, w tym niemowląt, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz sportowców. Zauważono również, że takie diety mogą korzystnie wpływać na zdrowie poprzez redukcję ryzyka rozwoju chorób układu krążenia i niektórych rodzajów nowotworów. To są choroby, które są obecnie głównym powodem zgonów w krajach rozwiniętych.

Pomimo tych pozytywnych aspektów, prawidłowe zbilansowanie diety wegańskiej bywa trudne. Badania sugerują, że weganie często spożywają mniejsze ilości tłuszczów ogółem, tłuszczów nasyconych, cholesterolu, a także witamin B12 i D oraz żelaza, wapnia i cynku. Choć niskie spożycie tłuszczu i cholesterolu jest korzystne dla zdrowia, niedobór witamin i składników mineralnych może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.