Wi-Fi 7: Przyszłość nadejdzie z błyskawiczną prędkością – przełom w technologii bezprzewodowej

Wi-Fi 7: Przyszłość nadejdzie z błyskawiczną prędkością – przełom w technologii bezprzewodowej

Internet bezprzewodowy, zwany Wi-Fi, to podstawa funkcjonowania większości domowych sieci. Obecne w każdym gospodarstwie domowym, może działać z różną wydajnością. Niektórzy użytkownicy korzystają jeszcze z technologii zapoczątkowanej dekadę temu (802.11 g), która może być nawet 100 razy wolniejsza niż nowe wersje Wi-Fi. Mimo że oczekuje się debiutu najnowszego standardu na koniec tego roku, już teraz wiemy wiele o jego specyfikacjach i możliwościach.

Tak jak jej poprzednik, Wi-Fi 6e, najnowsza generacja bezprzewodowej technologii umożliwi przesyłanie danych w trzech pasmach: 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Planowany na przełomie lat 2023 i 2024 premiera standardu Wi-Fi 7 ma być początkiem nowej ery w świecie sieci bezprzewodowych. Pełne wdrożenie tej technologii przewidziane jest na rok 2024. Jest ona następcą standardów Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E i ma ambicje stać się dominującą siłą w tej dziedzinie. Wzorem swoich poprzedników, Wi-Fi 7 dąży do znacznego zwiększenia prędkości transmisji danych, która w teorii ma osiągnąć poziom 46 Gb/s.

Spektakularne zwiększenie szybkości połączeń jest możliwe dzięki zastosowaniu kilku innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest podniesienie modulacji z 1024-QAM do 4096-QAM, co pozwala na gęstsze zapakowanie danych w jednej ramce. To sprawia, że w jednostce czasu można przesłać znacznie więcej informacji.