Awaria fabryki przyczyną wzrostu cen kości DRAM

Awaria fabryki przyczyną wzrostu cen kości DRAM

Zapowiada się nieprzewidziany nagły wzrost cen kości pamięci DRAM. Krótka awaria w fabryce Microna okazała się dość brzemienna w skutkach powodując krótkotrwały spadek produkcji a tym samym mniejszą wielkość dostaw tych podzespołów.

W ostatnim czasie wszystkie prognozy wskazywały na ciągły sadek kości pamięci DRAM. Wynikało to z dużej nadprodukcji komponentów a co za tym idzie wymuszony zalew rynku większą ilością towaru. Jak wiadomo większa podaż automatycznie pociąga za sobą spadek cen. Wystarczyło jednak jedno losowe i krótkotrwałe wydarzenie, żeby wywołać krótkoterminowe odwrócenie tego trendu.

Do nieprzewidzianej awarii doszło w jednej z tajwańskich fabryk formy Micron produkujących kości pamięci. Trwające zaledwie godzinę problemy z dostawą prądu do fabryki spowodowały poważne zakłócenia całego procesu produkcyjnego. Według prognoz i szacunków analityków nawet taka niedługa przerwa będzie mieć swoje wymierne negatywne skutki i wpłynie na chwilowe zahamowanie spadkowego trendu cenowego pamięci DRAM a prawdopodobnie nawet jego odwrócenie w krótkim okresie czasu. Zamiast nadwyżki i zwiększonych dostaw mamy teraz bowiem rosnący niedobór modułów. Jak podkreślają specjaliści wzrostu cen należy się spodziewać początkiem przyszłego roku.

Znawcy tematu znający bliżej szczegóły sprawy informują, że zmniejszenie produkcji może wynieść nawet około 10 % co niewątpliwie odbije się na cenie. Wszystko dlatego, że przez godzinę zabrakło stabilności w dostawie energii elektrycznej. Pokazuje to dobitnie jak delikatna i wrażliwa na wszelkie, nawet drobne zakłócenia jest ta gałąź produkcji. Okazuje się, że nawet pozornie niewielka i chwilowa awaria może mieć dalekosiężne, choć na szczęście tylko krótkotrwałe reperkusje na runku. Zapotrzebowanie na takie kości jest ciągle i niezmiennie ogromne. Wystarczą więc nawet niewielkie braki, a już zmianie ulegają koszty, jakie należy zapłacić producentom a to z kolei powoduje wzrost na każdym kolejnym etapie łańcucha dostaw, w tym wpływa na podniesienie finalnej ceny oferowanej klientowi.