Ravn X – Aevum prezentuje swój największy dron

Ravn X  – Aevum prezentuje swój największy dron

Zaprezentowano pojazd, który ma szansę stać się swego rodzaju alternatywą dla rakiet Falcon 9 firmy SpaceX. Dron Ravn X będzie mieć za zadanie wynoszenie satelitów na orbitę.

Komercyjny wyścig w kosmos się rozkręca i trwa w najlepsze. Prym jak dotąd wiedzie w tej kwestii należąca do Elona Muska firma SpaceX, jednak konkurencja nie śpi. Jeśli nowy sposób dostarczania satelitów na orbitę okołoziemską się sprawdzi niewykluczone, że znany firma będzie musiała zacząć uważać na deptającą ją po piętach konkurencję.

Swoje ciekawe rozwiązanie zaprezentował właśnie mieszczący się w stanie Alabama podmiot Aevum. Jest to stosunkowo nowy startup, który zwraca uwagę swoim nowatorskim podejściem do tematu. Wyprodukowany przez firmę gigantyczny dron Ravn X został w ubiegłym tygodniu zaprezentowany na Florydzie. Maszyna ta waży 25 ton wraz z całym ładunkiem i z założenia ma służyć do wynoszenia na niską orbitę niedużych i lekkich satelitów. Aevum już może pochwalić się rządowym kontraktem na misje z udziałem drona o łącznej wartości miliarda dolarów (czyli około 3,7 miliarda zł) więc przyszłość zapowiada się coraz bardziej obiecująco.

Prezentacja tego nowoczesnego drona odbyła się 3 grudnia przed hangarem na Florydzie. Do publicznej wiadomości podano też możliwości i częściowo parametry, które nie są objęte tajemnicą. Docelowo Ravn X ma stać się pewnego rodzaju alternatywą i konkurencję dla SpaceX i jej rakiet Falcon 9. Maszyna w powietrzu ma osiągać prędkość do 925 km na godzinę, lecz z czasem limit ten zapewne ulegnie zwiększeniu. Skrzydła Rawn X mają rozpiętość 18,3 metra a jego całkowita długość wynosi 24 metry. Maksymalna osiągalna wysokość prezentowanego modelu ma wynieść 18,3 km. Maszyna jest pierwszym z trzech stopni całej konstrukcji. Zgodnie ze specyfikacją całego projektu na chwilę obecną tylko ten człon będzie wielokrotnego użytku i odzyskiwalny. Pozostałe dwa stopnie, które będą dostarczać ładunek dalej w przestrzeń kosmiczną będą, przynajmniej na razie, jednorazowe.

Jeden komentarz o “Ravn X – Aevum prezentuje swój największy dron

  1. Przed zakupem lub lataniem dronem warto zapoznać się z prawem, ponieważ często się ono zmienia w tej dziedzinie.

Comments are closed.