Kiedy powinniśmy wymieniać gąbkę do mycia naczyń? Zdumiewające fakty!

Kiedy powinniśmy wymieniać gąbkę do mycia naczyń? Zdumiewające fakty!

Kuchenne gąbki, które codziennie wykorzystujemy, tworzą doskonałe środowisko dla bakterii i grzybów. Występują tu na to dwa czynniki: wilgoć oraz resztki jedzenia, które gromadzą się na powierzchni gąbki. Regularne zaniedbanie wymiany tego codziennego sprzętu domowego może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Zapoznajmy się z tym, jak często powinniśmy dokonywać wymiany gąbki do mycia naczyń oraz co na ten temat mówią eksperci.

Częsta wymiana gąbki kuchennej jest niezwykle ważna. Trond Møretrø, naukowiec pracujący w Nofima (Norweskim Instytucie Badań Żywnościowych), jest autorem badań opublikowanych w „Journal of Applied Microbiology”. Zwraca uwagę na fakt, że liczba bakterii zamieszkujących jedną gąbkę do mycia naczyń może przewyższać liczbę ludności całego globu. Badania gąbek używanych do mycia naczyń odkryły zatrważające dane – na jednej takiej gąbce mogło znajdować się nawet 82 miliardy bakterii i 362 różne typy mikroorganizmów. To informacje, które mogą zaskoczyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że większość osób decyduje się na wymianę gąbki tylko wtedy, gdy wygląda ona na wyraźnie zużytą.

Używana gąbka do naczyń może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Możemy znaleźć ponad milion bakterii na każdym centymetrze kwadratowym gąbki, wśród których są takie jak E. Coli czy Salmonella – patogeny stanowiące zagrożenie dla naszego zdrowia. Te szkodliwe drobnoustroje są w stanie spowodować różne problemy zdrowotne, takie jak kłopoty z układem pokarmowym.