„Minerzy” masowo wykupują karty GeForce RTX 30

„Minerzy” masowo wykupują karty GeForce RTX 30

Od pewnego już czasu trwa intensywne wykupywanie przez kryptowalutowych górników zielonych kart GeForce RTX 30. Powiązanie tego faktu ze stosunkowo niewielką i ograniczoną dostępnością tych kart powoduje, że w krótkim czasie może ich zabraknąć na rynku.

Niska i słaba dostępność tych kart graficznych nowej generacji utrzymuje się od pewnego czasu i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Nie ma także oznak zmian panującego trendu zakupowego. Wynika on prawdopodobnie z rosnącego zainteresowania górników nowym sprzętem Nvidii. Według analityków łączna wartość sprzedaży zielonych kart na rynku miała w ostatnim kwartale przekroczyć 175 milionów dolarów.

To, że premiera nowych kart graficznych GeForce RTX 30 nie będzie dobrze zapamiętana przez szerokie grono użytkowników planujących zakup nowego sprzętu do grania to jest już praktycznie pewne. Kolejki zamówień się wydłużają i są liczone już w dziesiątkach tysięcy a dostępność nowych komponentów nadal jest mocno ograniczona ilościowo. Nie wiadomo czy i kiedy sytuacja ulegnie poprawie. W serwisie Barrons zwrócono uwagę na fakt, że duży wpływ na ograniczoną dostępność mają masowe zamówienia właśnie od górników.

W ostatnich trzech miesiącach tzw „minerzy” wykupili łącznie dużą część tych kart za łączną kwotę ponad 175 milionów dolarów. Odbiło się to dość pozytywnie na wynikach firmy, który osiągnęły rekordowo dużą wysokość. Według szacunków sytuacja i utrzymujący się trend powodują, że wartość sprzedaży kart w obecnym kwartale zmniejszy się tylko nieznacznie. Prawdopodobnie wyniesie ona lekko ponad 150 milionów.

Wszystko prawdopodobnie wiąże się z faktem, że górnicy zgłaszają zapotrzebowanie i wybierają z reguły najbardziej efektywne i wydajne energetycznie konstrukcje, dzięki którym można najwięcej zarobić. Nic więc dziwnego, że ich wzrok sięga także na kolejną kartę, która wkrótce pojawi się na rynku GeForce RTX 3060 Ti. Można mieć jedynie nadzieję, że w jej przypadku premierowe dostawy będą na w miarę przyzwoitym poziomie zdolnym zaspokoić popyt.