Chińska misja księżycowa Chang’e-5 rozpoczęta

Chińska misja księżycowa Chang’e-5 rozpoczęta

Udanym startem rozpoczęła się historyczna Chińska misja Chang’e-5, której celem jest przywiezienie na Ziemie próbek z Księżyca.

Chińska misja może się okazać przełomowa. Jeżeli się powiedzie to właśnie Chiny staną się trzecim krajem, który sprowadzi na Ziemię pobrane próbki księżycowych skał. Przypomnijmy, że dotychczas dokonały tego tylko Stany Zjednoczone oraz Rosja.

Władze chińskie nie ukrywają swoich ambitnych planów związanych z eksploracją Księżyca. Nie są już tajemnicą plany stworzenia na Srebrnym Globie stałej chińskiej bazy. Kraj Środka planuje postawić ją w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Rozpoczęta w nocy z 23 na 24 listopada misja Chang’e-5 jest kolejnym krokiem ku realizacji tego celu. Wystrzelony statek ma za zadanie dotrzeć na Księżyc i przywieźć stamtąd próbki skał o wadze około 2 kg.

Statek według planu ma dotrzeć do celu w ciągu tygodnia po czym podzieli się na dwie części, orbitalną oraz lądową. Drugi z nich wyląduje w północno-zachodniej części widocznej strony Srebrnego Globu w okolicy formacji Mons Rümker. W dalszej kolejności wwierci się na głębokość około 1,8 m aby pobrać próbki, które następnie trafią do odrębnego modułu, a ten powróci z nimi do kapsuły na orbicie. Moduł orbitalny następnie uda się w drogę powrotną na Ziemię i planowo ma wrócić w połowie grudnia. Jest to więc sprawna i szybka misja.

Misja jest wyjątkowa pod kilkoma względami. Jeśli się powiedzie Chiny będą trzecim krajem, który przywiezie na Ziemię księżycowe próbki. Ponadto będzie to pierwszy start chińskiego statku z powierzchni innego ciała niebieskiego oraz pierwsza od ponad 40 lat tego rodzaju misja w skali świata od czasu radzieckiej misji Luny na Księżyc z 1976 roku.