Największy radioteleskop w Arecibo kończy pracę

Największy radioteleskop w Arecibo kończy pracę

W ostatnich miesiącach największy na świecie radioteleskop w Arecibo doznał dużej awarii. Wobec trudności i komplikacji przy ewentualnych naprawach podjęto trudną decyzję o zamknięciu i zakończeniu pracy historycznego obserwatorium.

Arecibo kończy działalność

Zamknięcie najsłynniejszego na świecie radioteleskopu to koniec pewnego etapu w historii radioastronomii. Któż nie widział zdjęć wielkiej białej tarczy w środkowoamerykańskiej dżungli. Ten położony w Arecibo ośrodek prowadził nasłuch przestrzeni kosmicznej pod kątem wykrywania różnorodnych źródeł promieniowania radiowego. Zasłynął też jako miejsce, gdzie przez wiele lat były prowadzone nasłuchowe badania w oczekiwaniu na sygnał radiowy od inteligencji pozaziemskiej. Wielki talerz pojawił się w niejednym filmie dokumentalnym i fabularnym. W tym miejscu nie można nie wspomnieć słynnego filmu „Contact” z Jodie Foster w roli głównej. Obiekt ten więc słynie na cały świat.

Wspomnienia naukowców

W związku z zamknięciem obserwatorium Arecibo wielu naukowców z całego świata, którzy na przestrzeni wielu lat w nim pracowali. Postanowili oni się podzielić związanymi z tym miejscem wspomnieniami. Niejeden zaznacza, że w ośrodku tym spędziło najważniejsze momenty w życiu. Wśród powiązanych z Arecibo naukowców jest wiele znakomitych nazwisk z całego świata. Wielu z nich postanowiło wspomnieć kultowy radioteleskop na łamach mediów społecznościowych. Jedną z osób, która z miejscem tym wiąże najważniejszą chwilą w życiu jest fizyk Emily Alicea-Muñoz, która wzięła w tym miejscu ślub.

Obserwatorium Arecibo jest niewątpliwie kultowym miejscem. Aż do 2016 roku był to największy na świecie radioteleskop. Zdetronizował go dopiero uruchomiony cztery lata temu większy radiowy talerz Fast znajdujący się w Chinach. Po wielu latach działalności w końcu obiekt przechodzi na zasłużoną „emeryturę”. Jego historia na trwałe zostanie zapamiętana jako istotny etap rozwoju radioastronomii.

Czasza radioteleskopu w Arecibu mierzy ponad 300 metrów średnicy. Nad talerzem wisi ogromna antena, która jednak w ostatnim czasie uległa poważnemu uszkodzeniu. Naprawa szkód bez ryzyka zagrożenia życia okazała się niemożliwa z czego wyniknęła decyzja o demontażu sprzętu.