Niezwykłe kobiety, które zmieniły świat nauki.

Niezwykłe kobiety, które zmieniły świat nauki.

Przez uwarunkowania historyczne większość odkryć naukowych w przeszłości należało do mężczyzn. Warto zauważyć jednak, że istnieje grono zasłużonych kobiet w dziedzinie nauki.

Ich odkrycia równie bardzo zmieniły świat, co wynalazki mężczyzn. Jakie więc są najpopularniejsze kobiety nauki?

Udział kobiet w odkryciach naukowych

Wymieniając nazwiska popularne kobiet nauki, których odkrycia zmieniły świat, nie sposób na samym początku nie wspomnieć o Marie Curie-Skłodowskiej. Ta uczona polskiego pochodzenia otrzymała aż dwie nagrody Nobla z dziedziny chemii i fizyki. Odkryła dwa nowe pierwiastki – rad i polon. Dzięki jej wkładzie w rozwój nauki ludzkość lepiej zrozumiała zjawisko promieniotwórczości.

Kolejnym ważnym nazwiskiem jest Rosalind Franklin. Jej odkrycia z kolei pomogły zrozumieć łańcuch DNA otwierając tym samym wrota do dalszego rozwoju tej sfery nauki. Natomiast w dziedzinie astronomii dużą rolę odegrała Cecilia Payne-Gaposchkin. Jej badania i prace naukowe pomogły ludziom zrozumieć słońce. Payne-Gaposchkin odkryła, że gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu.

Jakie są współczesne kobiety nauki?

W dzisiejszym świecie zdecydowanie więcej kobiet aktywnie uczestniczy w rozwoju nauki niż miało to miejsce w przeszłości. Przykładem jest Françoise Barré-Sinoussi, która jako pierwsza wyizolowała wirusa HIV odpowiedzialnego za śmiertelną chorobę AIDS. Tym samym, świat nauki był lepiej w stanie zrozumieć występowanie tej choroby.

Esther Lederberg z kolei odkryła przypadkowe mutowania wirusów i ich rosnącą odporność na antybiotyki. Taka wiedza jest bezcenna dla rozwoju medycyny i w efekcie dalszym pomyślnym rozwoju ludzkości.

źródło: www.femine.pl – portal od kobiet dla kobiet