Nie wszystkie grzywny za brak noszenia maseczki okazały się zgodne z prawem

Nie wszystkie grzywny za brak noszenia maseczki okazały się zgodne z prawem

Nie jest tajemnicą, że noszenie maski na twarzy stało się obowiązkowe w wielu miejscach na świecie w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak co się stanie, jeśli zostaniesz przyłapany na nieużywaniu maski? W niektórych przypadkach możesz zostać ukarany grzywną.

Czy te grzywny są zgodne z prawem? Okazuje się, że odpowiedź jest nieco skomplikowana.

W Stanach Zjednoczonych nie ma prawa federalnego nakazującego używanie masek na twarz. Jednak niektóre stany i miejscowości wprowadziły swoje własne prawa i regulacje. Na przykład w Kalifornii obowiązuje ogólnokrajowy nakaz używania masek na twarz w miejscach publicznych.

Ta mozaika przepisów może czasami prowadzić do zamieszania co jest, a co nie jest dozwolone. W jednym z głośnych przypadków mężczyzna na Florydzie został ukarany grzywną w wysokości 100 dolarów za brak maski na twarzy w sklepie spożywczym. Zakwestionował on grzywnę w sądzie, argumentując, że nie istniało żadne prawo stanowe nakazujące używanie masek na twarz.

Sędzia w tej sprawie stanął po stronie mężczyzny, orzekając, że grzywna była nielegalna. Jednakże sędzia powiedział również, że sklep był w granicach swoich praw, aby wymagać od klientów noszenia masek na twarz.

Sprawa podobnie wygląda w Polsce. Coraz częściej słyszymy o tym, że osoby, które nie przyjmowały mandatów wygrywają swoje rozprawy sądowe.