Odkrycie pierwszych egzoplanet – kiedy miało miejsce?

Odkrycie pierwszych egzoplanet – kiedy miało miejsce?

Pierwsze egzoplanety, o których mówimy w dzisiejszym świecie nauki, zostały odkryte już 3 dekady temu. Od tamtego czasu technologia niezbędna do badania kosmosu poszła jednak znacznie do przodu i odkryliśmy kolejne tysiące egzoplanet. Dziś identyfikujemy ich nawet więcej niż 5000. Metody niezbędne do detekcji obiektów w odległej przestrzeni kosmicznej są coraz lepsze, dzięki temu możemy namierzyć jeszcze więcej egzoplanet w przyszłości. Spodziewamy się tego, że w odległej przyszłości naukowcy rozwiną technologię, która pozwoli lepiej przyjrzeć się egzoplanetom, a co za tym idzie, pozwoli odkryć ich jeszcze więcej.

Czasami zdarza się nawet, chociaż niezbyt często, że naukowcy mogą zobaczyć egzoplanety na niebie bezpośrednio za pośrednictwem teleskopów. Metoda, która pozwala bezpośrednio zobaczyć daną egzoplanetę, nazywana jest obrazowaniem. Kiedy jesteśmy w stanie potwierdzić jej obecność bezpośrednio. Mimo wszystko warto wspomnieć o tym, że tylko kilka egzoplanet zostało odkrytych wspomnianą metodą obrazowania. Z czego część z nich to młode olbrzymy gazowe, które zgodnie z odkryciami podróżują z dala od swoich gwiazd, między którymi orbitują.

Żyjemy we wszechświecie wypełnionym egzoplanetami

Warto zwrócić uwagę podczas rozmowy o egzoplanetach na to, że wraz z kolejnymi etapami rozwoju sprzętu do rejestrowania tych obiektów w przestrzeni kosmicznej możemy spodziewać się tego, że będą coraz lepszymi. Dlatego też naukowcy szacują, że w przyszłości odkryjemy kolejne tysiące egzoplanet dryfujących w odległym kosmosie. Istnieje również metoda tranzytu, o której należy pamiętać. Jest to sposób na określanie położenia planet oraz ich masy i szerokości za pośrednictwem promieni słonecznych przenikających poprzez gwiazdy.

Metoda tranzytu pomaga odkrywać setki różnorodnych egzoplanet każdego roku. W dzisiejszych czasach teleskopy znalazły dosłownie setki tranzytów. Jest to jednak jedna z wielu metod wykorzystywanych podczas określania charakterystyki i położenia egzoplanet. Kiedy połączymy różne dostępne w nauce metody określania położenia egzoplanet, możemy dowiedzieć się znacznie więcej na ich temat, gdy już poznamy ich konkretną lokalizację. Naukowcy są w stanie określać dzisiejsze szacunki z tak dużą dokładnością, że obliczają nawet masę oraz szerokość i potencjalne podłoże, z którego jest zbudowana dana planeta.