Sztuczna trawa to dobry pomysł.

Sztuczna trawa to dobry pomysł.

Jesteś na etapie zakładania trawnika na działce lub przydomowym ogrodzie? Nie wiesz, na jaki rodzaj trawnika się zdecydować, naturalny czy sztuczny? Sprawdź informacje na temat sztucznej trawy do ogrodu i dowiedz się, jakie są najważniejsze właściwości i zalety posiadania takiego rodzaju trawnika.

Jakie są rodzaje sztucznej trawy?

Sztuczna trawa ogrodowa jest imitacją jej naturalnej odmiany. Zbudowana jest najczęściej z dwóch warstw. Pierwszą z nich jest specjalnie perforowany podkład, który charakteryzuje się wyjątkową elastycznością. Górną warstwę stanowią imitujące źdźbła trawy włókna, które dla większej wytrzymałości pokryte są lateksem. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje włókien sztucznej trawy, a są to:

-włókna monofilowe zbudowane z pojedynyczych pasemek, które z kolei buduje kilka lub kilkanaście mniejszych włókien

-włókna fibrylowane, które tworzy skręcona taśma o szerokości do kilkudziesięciu milimetrów, ponacinana w kształcie plastra miodu. Niekiedy spotyka się także w jednej połaci sztucznej trawy, połączone włókna monofilowe i fibrynowe.

Wybór sztywności i grubości włókien zależy od jej przeznaczenia i miejsca użytkowania. Bardziej odporne i wytrzymałe odmiany wybierane są najczęściej na boiska i tereny rekreacyjne, które są często eksploatowane. Wersje delikatne, o cienkich i przyjemnych w dotyku włóknach z powodzeniem imitują naturalną trawę w ogródkach, na balkonach, tarasach lub placach zabaw.

Zalety i najważniejsze właściwości sztucznej trawy

Sztuczne trawniki, szczególnie ze względu na wygodę ich użytkowania i pielęgnacji cieszą się stale rosnącą popularnością. Nie bez znaczenia jest także szybki czas realizacji zamówienia dla klienta, od momentu złożenia zamówienia do realizacji. Montaż sztucznej trawy nie wymaga wielkich nakładów pracy czy specjalnego sprzętu. Właściwie większość prac można wykonać samodzielnie. Potrzebna jest do tego oczywiście oczyszczona, wyrównana i odpowiednio przygotowana ziemia. Sztuczny trawnik rozwija się najczęściej z rolki lub układa się go z płyt.

Po ułożeniu trzeba odpowiednio dociąć brzegi i usunąć nadmiar materiału. Niewątpliwą i wielką zaletą sztucznej trawy jest brak jej szczególnej pielęgnacji. Nie trzeba jej kosić ani podlewać. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i przeznaczyć go na inne prace w ogrodzie. Nie przejmujemy się także nawożeniem podłoża oraz jego odpowiednią kwasowością. Takiej trawy nie atakują szkodniki czy choroby roślin. Jest także odporna na działanie skrajnych temperatur. Niestraszne jest jej promieniowanie UV. Nie grozi jej także susza.

Co robić, aby cieszyć się sztuczną trawą jak najdłużej?

Nawet sztuczna trawa wymaga jednak raz na jakiś czas sprawdzenia jej stanu i lekkiej pielęgnacji. Jest to jednak cały czas mniej czasochłonne zajęcie niż w przypadku trawy naturalnej. Mimo dużej odporności sztucznego trawnika na działanie niskich i wysokich temperatur w ciągu roku trzeba trzymać się kilku zasad w trakcie jego użytkowania. Należy pamiętać o jego szczotkowaniu ostrą szczotką minimum raz na trzy miesiące. Pozwoli to oczyścić i odświeżyć udeptane włókna.

W przypadku większych zanieczyszczeń takich jak liście czy igły z drzew wystarczy przy pomocy grabi je usunąć. W zależności od stopnia zanieczyszczenia dobrze jest spłukać powierzchnię trawy wodą, aby pozbyć się pyłu, kurzu lub ewentualnego błota naniesionego z zewnątrz posesji. Trawę znajdującą się na tarasie lub balkonie można z powodzeniem odkurzyć.

Gdzie można stosować sztuczną trawę?

Jest wiele miejsc, gdzie sztuczna trawa sprawdzi się znakomicie. Są to ogrody i posesje. Sztuczna trawa do ogrodu jest w pełni bezpieczna. Można chodzić po niej na boso. Skutecznie zamortyzuje każdy upadek, nawet rozbrykanych dzieci. Pięknie wygląda i stanowi doskonałe tło dla założonych rabat ze skalniakami lub dużych donic z roślinami, lub kwiatami. Miękka w dotyku i subtelna trawa z cienkich włókien świetnie sprawdzi się także na balkonach i tarasach. Znakomicie dopełni każdą aranżację tych przestrzeni. Dobrze współgra z meblami balkonowymi.

Kolejnym miejscem, gdzie sztuczna trawa jest idealnym rozwiązaniem, jest oczywiście plac zabaw. Pamiętajmy jednak, aby w tym przypadku wybrać najwyższej jakości trawę z odpowiednim certyfikatem. Odporna na uszkodzenia mechaniczne nawierzchnia skutecznie zamortyzuje także upadki. Będzie to również bardzo ważne podczas użytkowania takiej trawy na obiektach sportowych. Dodatkową zaletą sztucznej wersji jest łatwiejsza jej wymiana w przypadku właśnie uszkodzeń, które powstają często na przykład podczas meczu piłkarskiego.