Optymalna konfiguracja routera dla graczy sieciowych – jak poprawić komfort gry

Optymalna konfiguracja routera dla graczy sieciowych – jak poprawić komfort gry

Wszyscy gracze, którzy biorą udział w sieciowych potyczkach, szczególnie tych wymagających szybkich reakcji, mają świadomość, jak uciążliwe mogą być problemy z synchronizacją rozgrywki wywołane długim czasem odpowiedzi serwera, czyli tzw. pingiem. Im ten czas jest dłuższy, tym jakość naszej rozgrywki jest gorsza, co przejawia się częstymi przycięciami lub nawet rozłączeniem z serwerem gry. Za te bolączki odpowiada właśnie długi czas odpowiedzi serwera. Aby go skrócić i poprawić komfort gry, można skorzystać z kilku technik. Są to m.in.: optymalizacja połączenia Wi-Fi, priorytetyzacja ruchu danych oraz dokładne pomiary czasu odpowiedzi. Niektóre routery posiadają specjalne funkcje gamingowe. Czy warto z nich korzystać? Poniżej wyjaśniamy, czym jest ping i jak skonfigurować swój router, aby uniknąć opóźnień.

Ping to jedno z narzędzi służących do diagnostyki sieci, które pozwala sprawdzić dostępność danego hosta (serwera czy routera). Ping wysyła specjalne pakiety diagnostyczne (w systemie Windows są to cztery pakiety, w systemie Linux tyle, ile potrzebne do zakończenia działania narzędzia) i mierzy czas, w jakim wracają one z hosta. Dzięki temu można określić opóźnienie w transmisji danych między naszym komputerem a hostem. Dodatkowo ping wyświetla adres IP hosta.

Czas odpowiedzi jest wyrażony w milisekundach i obowiązuje zasada – im krótszy, tym lepszy. Niski czas odpowiedzi gwarantuje płynność rozgrywki sieciowej bez tzw. lagów. Lag to chwilowe zawieszenie gry spowodowane dużym opóźnieniem w wymianie informacji między graczem a serwerem. Występujące na skutek tego przerwy zaburzają płynność rozgrywki i mogą być źródłem frustracji. Niezależnie od mocy naszego komputera, za lagi odpowiedzialne są przede wszystkim problemy z połączeniem internetowym lub nieprawidłowa konfiguracja routera.