Przełomowe odkrycie na komecie w ramach misji Rosetta
Trwająca misja Rosetta przyniosła przełomowe odkrycie. Na badanej komecie odkryto właśnie ważny i kluczowy dla życia pierwiastek.
Misja Rosetta to projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej. W jej ramach przeprowadzono badanie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Sonda w ramach badania wykryła w składzie obiektu jeden z ważnych i kluczowych dla rozwoju życia pierwiastków jakim jest fosfor. W badaniach odkryto także fluor. To odkrycie sprawiło, że badacze po raz kolejny zaczęli się zastanawiać nad hipotezą, że życie na Ziemi może pochodzić z kosmosu.
Jak wiemy życie na naszej planecie opiera się na kilku głównych pierwiastkach. Należą do nich między innymi węgiel, azot, wodór, fosfor oraz siarka znajdujące się w około 98 % organicznej materii występującej na Ziemi. Najnowsze odkrycie to kolejny element do naukowej układanki, w ramach której szuka się odpowiedzi na pytania w jaki sposób pierwiastki te pojawiły się na naszym globie. Teoria mówiąca, że to komety są odpowiedzialne przynajmniej za część takich transferów materii nie jest nowa, ale wyniki badań stanowią kolejny ważny element, przybliżający nas do wyjaśnienia zagadki.
Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko, zgodnie z wynikami badań sondy Rosetta, posiada w swoim składzie spore ilości fosforu a także fluoru. O ile pozostałe pięć z wymienionych wyżej pierwiastków były już wcześniej znajdowane w kometach to fosfor w formie atomowej jest tu nowością. Jednocześnie stanowi ostatni element układanki dopełniając komplet niezbędnych do życia pierwiastków. Odkrycia dokonano z pomocą spektrometru analizując widmo pyłu pozostawianego przez samą kometę.
Odkrycie tego rodzaju jest przełomowe głównie z tego względu, że dokonano go właśnie na komecie. Fosfor znaleziono już kilkadziesiąt lat temu na komecie Halleya, jednakże tam występował on w innej, cząsteczkowej formie a nie atomowej jak w tym przypadku. Fosfor znaleziono także na innych kometach. Jedną z nich jest np 81P/Wild gdzie znaleziono fosfor z postaci cząstek związanych z wapniem.