Spekulacje dotyczące egzoplanet

Spekulacje dotyczące egzoplanet

Nasza galaktyka nazywana drogą mleczną jest gęstym strumieniem gwiazd. Możemy ją obserwować gołym okiem, gdy przecina niebo w trakcie niektórych bezchmurnych nocy. Najciemniejsze i czyste noce pozwalają nam przyjrzeć się temu, w jaki sposób wygląda z perspektywy ziemskiej. Szacuje się, że spiralna przestrzeń naszej galaktyki zawiera nawet 100 miliardów odrębnych gwiazd. Z kolei sama liczba planet jest niemożliwa do oszacowania. Prawdopodobnie są ich tryliardy. Liczba jest naprawdę astronomiczna.

Gatunek ludzki spekuluje na temat takich możliwości od tysięcy lat, jednak dopiero od niedawna możemy pozwolić sobie na to, aby obserwacje dotyczące odległych od naszego układu słonecznego planet znalazły jakieś potwierdzenie w badaniach. Wszystko zaczęło się zmieniać od momentu, w którym aparatura naukowców była zdolna do potwierdzenia istnienia egzoplanet. Chociaż w rzeczywistości egzoplanety są położone niezwykle daleko od nas, dostaliśmy potwierdzenie dotyczące tego, że gdzieś tam są. Niestety nie spodziewamy się tego, że w najbliższej przyszłości bliżej je zbadamy, ponieważ większość egzoplanet znajduje się tysiące lat świetlnych od nas.

Niestety w najbliższym czasie naukowcy nie znajdą sposobu na to, aby pozostawić ślad na egzoplanetach

Jedno jest pewne. Egzoplanety są zbyt daleko od naszego układu słonecznego, aby można było tam wysłać, chociażby bezzałogową misję. Dobrą wiadomością dla entuzjastów jest jednak to, że nawet dzisiejsza aparatura pozwala na przeprowadzenie szeregu badań dotyczących egzoplanet. Możemy sprawdzić ich strukturę, posmakować ich atmosfery i oszacować jak duże tak naprawdę są pomimo tego, że znajdują się tak daleko od nas.

Istnieją nawet egzoplanety przypominające naszą rodzimą planetę. Jest to grupa skalistych egzoplanet, które swoją charakterystyką przywodzą na myśl Ziemię. Niektóre z egzoplanet podobnie jak w naszym układzie słonecznym kręcą się wokół swojego własnego słońca znajdującego się setki lat świetlnych od naszego układu słonecznego. Warto pamiętać o tym, że wśród egzoplanet występuje ogromna różnorodność. Pomimo wielu podobieństw do planet z naszego układu słonecznego, każda z tysięcy egzoplanet jest nieco inna.