Statek SpaceX gotowy do próbnego lotu

Statek SpaceX gotowy do próbnego lotu

Firma SpaceX jest już gotowa żeby przetestować swoje najnowsze dzieło. Już w niedalekiej przyszłości Starship wyruszy w swój próbny lot.

Starship to największe jak na razie dzieło firmy należącej do Elona Muska. Prace nad pojazdem trwają już od kilku lat i wchodzą w decydującą fazę. W ostatnim czasie SpaceX dokonało próbnego testowego uruchomienia silników Raptor. Nie minęło wiele czasu a już dowiadujemy się, że oczekiwany z zapartym tchem próbny lot odbędzie się w przyszłym tygodniu. Zgodnie z wielokrotnymi zapowiedziami firmy testowy lot ma wynieść pojazd na wysokość 15 km. Choć nie jest to imponująca wysokość wydarzenie na pewno będzie widowiskowe i warto będzie je obejrzeć. Stworzenie Starship jest jednym z największych marzeń Elona Muska. Jego realizacja trwa już wiele lat i jest coraz bliższa spełnieniu.

Stanowiące część Starshipa silniki Raptor są już po statycznych testach. Próba wykazała ich sprawność i że działają zgodnie z przewidywaniami. W związku z udanymi testami niedawno Elon Musk zapowiedział na Twitterze, że już w następnym tygodniu kolejny sprawdzian dla całego projektu. Statek Starship ma wznieść się na około 15 km po czym wrócic na ziemię.

W komunikacie na Twitterze podano, że testowi poddane zostaną trzy silniki Rapror, a także klapy i przejście ze zbiornika głównego. Sprawdzona będzie także procedura lądowania. Zapowiada się więc atrakcyjne i ciekawe widowisko. Nie jest wykluczone, że z całego wydarzenia będzie prowadzony live stream, dzięki czemu każdy będzie mógł obejrzeć przebieg testu na żywo.

Kolejnym etapem projektu będzie pierwszy lot orbitalny. SpaceX wstępnie planuje ten test na przyszły rok. W dalszej kolejności przygotowany i wystrzelony zostanie statek na Marsa, lecz na to poczekamy jeszcze conajmniej kilka lat.