Tajemnicze odległe cienie zaobserwowane przez Teleskop Hubble’a

Tajemnicze odległe cienie zaobserwowane przez Teleskop Hubble’a

Najsłynniejszy kosmiczny Teleskop Hubble’a mimo wieku wciąż dokonuje nowych zaskakujących odkryć. Niedawno zaobserwował zupełnie nieznane wcześniej zjawisko w odległej galaktyce.

Od pewnego czasu orbitalny Teleskop Hubble’a prowadzi obserwację galaktyki oznaczonej numerem IC 5063. W ostatnim czasie udało się zaobserwować tam coś niespodziewanego, czego nigdy dotąd nie widziano. Teleskop bowiem uwiecznił rozciągające się ze środka galaktyki rozległe cienie niewiadomego pochodzenia. Na pierwszy rzut oka zjawisko wygląda tak, jakby coś blokowało jasne światło.

W kończącym się roku Teleskop Hubble’a obchodził swoje okrągłe trzydzieste urodziny. Przez ten czas dostarczył badaczom i ludziom na całym świecie ogromnej ilości pięknych i majestatycznych obrazów rozległego kosmosu. Teraz przyszedł czas na kolejne odkrycie. Za pomocą urządzenia po skierowaniu go w kierunku galaktyki IC 5063 zaobserwowano pierwszy raz nowe niewyjaśnione na razie zjawisko.

Na nowych obrazach widzimy dziwne ciemne cienie wystrzeliwujące z centrum tej galaktyki, które blokują emisję jasnego światła. Może być ono porównane przez analogię do zjawiska świetlnego gdy chmury częściowo blokują światło dochodzące od znajdującego się już za horyzontem Słońca. Wówczas widać tzw promienie zmierzchowe. Naukowcy spekulują, że tajemnicze cienie mogą być podobnym zjawiskiem, jednak rozciągają się na kosmiczne odległości przynajmniej na 36 tysięcy lat świetlnych. Aby mieć odniesienie skali, jest to ponad 1/3 średnicy naszej galaktyki.

Galaktyka IC 5063 oddalona jest od nas o 156 milionów lat świetlnych. Zalicza się ona do galaktyk Seyferta, a w jej centrum ulokowana jest potężna czarna dziura zasysająca całą materię z okolicy. Ze znaczną dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że to właśnie ona może być odpowiedzialna za powstawanie odkrytego zjawiska cieni.