Astronomowie znaleźli planetę identyczną do naszej

Astronomowie znaleźli planetę identyczną do naszej

Astronomowie znaleźli planetę, która niezwykle przypomina naszą Ziemię. Godne uwagi jest również to, że wspomniana planeta orbituje wokół gwiazdy przypominającej słońce. Co więcej, gwiazda ta faktycznie oświetla planetę macierzystą. Za sprawą tego naukowcy uważają, że znajduje się ona w strefie zdatnej do zamieszkania przez organizmy żywe. Robocza nazwa obiektu to KOI-456.04. Dodatkowo warto powiedzieć o tym, że odkrycie zasugerowało astronomom, aby jeszcze bardziej skupili się na poszukiwaniu planet zdatnych do zamieszkania.

Na czym polega podobieństwo planet?

Wspomnianą planetę naukowcy uznali za niezwykle podobną do naszej ze względu na orbitę wokół, której się porusza. Co więcej, jest podobna nie tylko ze względu na orbitę, ale także dlatego, że przypomina Ziemię rozmiarami. Po zapoznaniu się z charakterystyką obiektu specjaliści zgodnie uznali, że jest to obiekt, który nadaje się do stworzenia życia pozaziemskiego. Przynajmniej spełnia ku temu teoretyczne wymagania w odróżnieniu od większości egzoplanet. Aktualnie KOI-456.04 to najlepszy z kandydatów.

Ze względu na gwiazdę, która przypomina słońce krążącą wokół obiektu KOI, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że otrzymuje ona dostatecznie oświetlenie. Główna metoda, którą dziś posługujemy się podczas poszukiwania tego rodzaju egzoplanet, polega na szukaniu tranzytów między gwiazdami. Im ciemniejsze są gwiazdy, tym łatwiej je wychwytujemy na teleskopach, ponieważ widzimy spadające przed nimi obiekty. Najgłośniejsze z badań ostatnich lat potwierdziło istnienie gwiazdy Proxima Centauri.

Jak dowiadujemy się, czy planety są przyjazne życiu?

Wszystko zależy od ich orbity i tego, co je otacza. Przede wszystkim kontrolujemy obiekty, które są z daleka od czerwonych karłów, ponieważ te emitują promieniowanie zdolne do usmażenia życia na planecie.