Planety podobna do naszej?

Planety podobna do naszej?

Odkrycie pierwszej planety, która będzie wyglądała niczym nasza rodzima Ziemia, jest dla astronomów prawdziwym marzeniem. Co więcej, godne uwagi jest to, że dzisiejsze odkrycia egzoplanet wskazują na to, że to marzenie jest coraz bardziej realne. Kto wie, czy w niedalekiej przyszłości nasze sondy kosmiczne nie wpadną na planetę podobną do Ziemii? Od roku 1995 naukowcy znaleźli ponad 2000 planet. Niemal połowy z tych wszystkich odkryć dokonaliśmy za pośrednictwem teleskopu Keplera. Pozwala on na podgląd niemal całej Drogi Mlecznej.

Jeszcze więcej odkryć z teleskopem Keplera

Teleskop ten pozwala nam lepiej zagłębić się w architekturę pozaziemską, dlatego coraz częściej słyszymy o odkryciu nowych gwiazd lub planet. Wraz z rozwojem technologii spodziewamy się coraz większej ilości tego typu odkryć. Reasumując, które z planet są zdolne do goszczenia życia podobnie do naszej planety?

Jeśli planeta kwalifikuje się do stosunkowo przyjaznej dla rozwoju znanego przez nas życia, oznacza to, że jest relatywnie niewielka. Przede wszystkim planety, które orbitują w nieco bardziej zamieszkiwanej strefie, charakteryzują się skalistym terenem na powierzchni. Co więcej, pamiętajmy o tym, że kwalifikowanie planety do miejsca przyjaznego dla życia wymaga wody w stanie ciekłym. Wierzymy w to, że z czasem technologia teleskopów będzie coraz lepsza i zacznie pokazywać jeszcze więcej godnych uwagi obiektów. Mimo wszystko czynników niezbędnych do życia jest więcej. Planeta, która pozwoli na jej osiedlenie, ma nie tylko wodę. Jeszcze bardziej zwracamy uwagę na jej okoliczne gwiazdy i atmosferę.

Gliese 667Cc

Jest to egzoplaneta, którą znaleźliśmy mniej więcej 22 lata świetlne od naszej rodzimej planety. Jeśli chodzi o wymiar, jest prawie pięć razy większa od Ziemi. Ponieważ naukowcy nie są pewni ze względu na dużą odległość, roboczo przypisali jej charakterystykę planety skalistej. Planeta ta wykonuje jedną orbitę wokół swojej gwiazdy w okresie 28 dni. Z uwagi na to, że planetę sklasyfikowaliśmy jako czerwonego karła, który jest zimniejszy od słońca, uważamy, że znajduje się w strefie zamieszkiwalnej. Planetę odkryliśmy za pośrednictwem teleskopu, który znajduje się w Chile. Niestety istnieje pewien problem z obserwacją. Obiekt znajduje się na tyle blisko czerwonego karła, że możemy pomylić ją z odbłyskami krążących wokół sfer.

Kepler-22b

Planeta, która znajduje się 600 lat świetlnych od nas. Pierwsza z planet Keplera znaleziona w strefie zamieszkiwalnej. Jest dwa razy większa od Ziemi. Nie wiemy zbyt wiele na temat jej struktury. Planeta może być zarówno skalista, gazowa, jak i ciekła.

Kepler-69c

Znajduje się on w odległości około 2700 lat świetlnych od naszej planety i jest od niej o 3/4 większy. Okazuje się, że rozmiarami bardzo zbliżony do Ziemi, niezwykle ją przypomina. Mimo wszystko, ze względu na bardzo dużą odległość od naszej planety, nie jesteśmy w stanie dokładnie określić składu planety. Prawdopodobnie nie dowiemy się zbyt wiele na jej temat do czasu powstania nowej technologii. Godne uwagi jest to, że pod pewnym względem przypomina planetę wenus. Wykonuje jedną orbitę dokładnie co 242 dni. Jej pozycja w układzie jest przez to niezwykle podobna do tej, którą prezentuje Wenus. Gwiazdą goszcząca obok Keplera-69c jest bardzo jasna. Z tego powodu uznaliśmy planetę za strefę zamieszkiwalną.

Kepler 62-f i Kepler 186-f

Pierwsza pozycja to planeta z rodziny Kepler, która jest większa od ziemi o mniej więcej czterdzieści procent. Chociaż jej gwiazda jest znacznie ciemniejsza od słońca, krąży wokół swojej orbity w 267-dniowym okresie. Dlatego uznaliśmy, że znajduje się w strefie zamieszkiwalnej.

W przypadku drugiego kandydata mamy planetę z rodziny Keplera, która jest porównywalna do wielkości naszej Ziemi. Zdaniem naukowców różnica w rozmiarze to zaledwie 10%. Prawdopodobnie jedna z planet, która rozmiarem jest najbardziej zbliżona do naszej Ziemi. Jest to niebywałe odkrycie, które osiągnęliśmy za pośrednictwem teleskopu Keplera.

Jeśli chodzi o energię, otrzymuje ona jedynie jedną trzecią tego, co nasza planeta. Mimo wszystko grupa naukowców odpowiedzialna za odkrycie zaklasyfikowała jej strefę jako zamieszkiwalną. Planeta znajduje się mniej więcej 500 lat świetlnych od Ziemi.

Kepler 452-b

Jest to niesamowite odkrycie, które najbardziej ze wszystkich nam znanych obiektów w kosmosie przypomina planetę Ziemię. Macierzysta gwiazda tej planety według NASA jest niezwykle podobna do naszego słońca. Godne uwagi jest również to, że ta planeta ma naprawdę duże szanse na bycie planetą skalistą, co dodatkowo zwiększa możliwość rozwoju organizmów żywych. Ten obiekt przebywa aż 1400 lat świetlnych od nas.

Porównanie powyższych odkryć z zamieszkaną przez nas planetą

Pomimo tego, że naszą planetę nazywamy ziemią, ponad 70% jej całej powierzchni pokryte jest wodą. Nasza planeta krąży wokół ogromnego słońca, które ma prawdopodobnie kilka miliardów lat. Według wstępnych wyliczeń energia emitowana przez nasze słońce jest ograniczona. Mimo wszystko nie musimy obawiać się o to, że zabraknie nam życiodajnych promienic słonecznych za naszego życia, lub nawet za życia naszych prawnuków. Słońce będzie świeciło jeszcze przez kolejne kilka miliardów lat.