Badania naukowe sugerują: krótki trening zamiast drzemki po nieprzespanej nocy

Badania naukowe sugerują: krótki trening zamiast drzemki po nieprzespanej nocy

Zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Często jednak zdarza się, że z różnych powodów nie udaje się przespać pełnej dawki godzin, co prowadzi do poczucia zmęczenia oraz spadku efektywności działania mózgu. Zjawisko to jest dość powszechne i dotyka miliony ludzi na całym globie. Znajomość konsekwencji takiego stanu jest kluczowa – już jedno nieprzespane zdarzenie może zaburzyć naszą koncentrację, pamięć oraz zdolność przypominania sobie różnych faktów. Co więcej, ma negatywny wpływ na naszą kreatywność, motywację do pracy oraz skutkuje wolniejszymi reakcjami. Najnowsze badania wskazują jednak na skuteczną metodę walki z tym problemem, która nie polega na drzemce.

Warto zdać sobie sprawę, że nawet jedna noc bez snu może negatywnie wpływać na odporność organizmu, co zwiększa ryzyko infekcji. Dodatkowo, brak snu prowadzi do wzrostu stężenia kortyzolu we krwi, co powoduje uczucie skupienia i irytacji. Osoby, które dotychczas próbowały nadrobić braki snu za pomocą krótkich drzemek, powinny zastanowić się nad zmianą taktyki. Bardziej efektywne może okazać się bowiem 20-minutowe ćwiczenia fizyczne.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii sugerują, że krótka aktywność fizyczna jest w stanie skompensować spadek funkcji poznawczych spowodowany przez senność lub brak snu. W ramach badań przeprowadzono dwa eksperymenty z udziałem 12 zdrowych dorosłych osób. Pierwszy z nich polegał na obserwacji wydajności poznawczej po trzech nocach częściowej deprywacji snu (kiedy śpi się mniej godzin niż zalecają lekarze dla danego wieku), natomiast drugi dotyczył badania wydajności poznawczej u osób, które spędziły jedną noc bez snu, będąc dodatkowo w stanie niedotlenienia.