Czy najnowsze karty graficzne są warte swojej ceny?

Czy najnowsze karty graficzne są warte swojej ceny?

W 2018 roku firma NVIDIA przedstawiła światu swoją nową serię kart graficznych. Kart GeForce RTX wstrząsnęły rynkiem związanym z częściami komputerowymi. Karty RTX dosłownie zrewolucjonizowały podejście do gamingu zaledwie w kilka lat. Chociaż koncepcja ray tracingu istniała już wcześniej, dopiero NVIDIA zaimplementowała tę technologię w procesorach graficznych. Okazało się, że innowacyjna technologia przypadła do gustu przede wszystkim graczom, którym zależy na jak najwyższych wynikach graficznych. Karty znikały z półek sklepowych niczym ciepłe bułeczki.

NVIDIA zdaje się nie być tylko innowacyjnym pionierem. Firma dokłada wszelkich starań co do tego, aby ich technologia pozostawała na szczycie. Z czasem firma AMD próbowała doścignąć parametry nowych RTX’ów. Mimo wszystko zarząd NVIDIA szybko zadecydował, że odbiją piłeczkę w stronę przeciwników. Po kilku latach od premiery serii RTX 2000 wypuścili potężne GPU z serii RTX 3080 i RTX 3090. Jak dotąd ich arsenał zawiera w sobie najwydajniejsze procesory graficzne na świecie, lepsze nawet od RX 6000.

Najlepsze z kart graficznych na świecie. Czy powinniśmy obawiać się o cenę GPU?

Największym powodem do obaw w związku z najnowszymi procesorami graficznymi są ceny tych podzespołów. Prawdopodobnie część graczy jest w stanie złożyć komputer do gier w cenie jednej karty z serii RTX 3090. To prawda, że NVIDIA wypuściła na rynek imponujący sprzęt. Zastanówmy się jednak nad tym, czy mamy potrzebę, aby korzystać z tej technologii. Nawet karty graficzne sprzed kilku lat nadal doskonale obsługują większość gier dostępnych na rynku. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, aby podkręcić performance graficzny komputera, pomysł nad osobistym budżetem.

Być może nie każdy potrzebuje aż tak dużej mocy podczas codziennych czynności. Warto również zwrócić uwagę na to, że karty z najnowszej serii RTX w większości gier z 2020 roku są wykorzystywane w zaledwie 50-70% mocy. Nawet starszy RTX 2080 jest w stanie obsłużyć niemal każdą z popularnych gier na najwyższym poziomie wymagań. Dlatego uważamy, że wydatek pieniędzy na najlepszy procesor graficzny nie zawsze będzie opłacalnym wyborem.