Ile RAMu powinien mieć komputer do gier?

Ile RAMu powinien mieć komputer do gier?

Jeżeli odczuwasz potrzebę podkręcenia swojego komputera, prawdopodobnie masz na myśli dodanie do niego nieco pamięci RAM. Jednak jak wiele RAMu potrzebujemy w swoim komputerze, który został przeznaczony do gier? Komputery gamingowe w rzeczywistości nie potrzebują, nie wiadomo jakiej ilości RAM. Jednak, gdy mamy go za mało, warto zainwestować w kość lub dwie, ponieważ jest to niedroga część komputerowa. Pomimo niedrogich cen, RAM jest w stanie znacznie poprawić performance sprzętu podczas rozgrywki w wymagające tytuły.

Jeżeli jednak chcesz sobie odpowiedzieć na to, ile dokładnie RAMu potrzebujesz, musisz zwrócić uwagę na to, w jak wymagające gry grasz. W przypadku większości komputerów 16GB jest wystarczającą ilością. Co więcej, możemy uznać taką ilość za górną granicę, ponieważ wiele gier wyprodukowanych do 2016 roku wymaga jedynie 8GB. Jeżeli chcesz utrzymać wysoki wskaźnik klatek na sekundę, celuj w przynajmniej 8GB RAMu. W nowszych tytułach możesz spokojnie podwoić tę ilość do 16GB RAMu w dwóch kościach.

Czy zbyt dużo pamięci RAM jest marnotrawieniem pieniędzy?

Pamięć nie jest jedynym składnikiem, który należy rozważyć, gdy patrzysz na swój sprzęt do gier. Większość gier zawiera również zalecenia dotyczące systemu operacyjnego, procesora, dodania dysku SSD, karty dźwiękowej i karty graficznej. Po wybraniu pamięci RAM łatwo jest zainstalować ją na pulpicie samodzielnie.

Pamiętaj o tym, aby spełnić wymagane 8GB w przypadku, gdy chcesz zagrać przynajmniej w otoczeniu 60 klatek na sekundę. Lepsze podzespoły oczywiście nigdy nie zaszkodzą, jednak niekoniecznie są wymagane. Powinieneś zwrócić uwagę na to, co producent umieszcza w opisie dotyczącym minimalnych wymagań danej gry.

Minimalne wymagania są wartością dotyczącą podzespołów, która wystarczy do uruchomienia gry komputerowej. Z kolei preferencyjne podzespoły podane w opisie gry dotyczą części komputerowych, które pozwolą ci uruchomić grę w wysokiej rozdzielczości. Jeżeli zależy ci na płynnej rozgrywce, zawsze celuj w preferencyjne wymagania sprzętowe. Pamiętaj przy tym, że komputery gamingowe zazwyczaj nie wymagają 32GB RAM, a wartość w wysokości 16, jest wystarczająca.