Depilacja laserowa a basen – czy po depilacji laserowej można iść na basen?

Depilacja laserowa a basen – czy po depilacji laserowej można iść na basen?

Depilacja laserowa niesie za sobą wiele korzyści. Daje komfort gładkiej i zadbanej skóry, niweluje podrażnienia, wrastające włosy, a także wpływa na zwiększenie pewności siebie i poprawę samopoczucia. Jednak czy depilacja laserowa wyklucza z możliwości jaką jest korzystanie z basenu? Czy po depilacji laserowej można iść na basen? Oto wskazówki.

Depilacja laserowa – czym jest?

Depilacja laserowa skutecznie niszczy strukturę odpowiedzialną na wzrost włosa (cebulkę) nie oddziałując przy tym na inne tkanki znajdujące się w jej otoczeniu. Wiązka skupionego światła przenika w głąb skóry, na głębokość 2 mm, do mieszka włosowego, gdzie następnie zostaje przekształcona w energię cieplną. Efektem tego jest trwała redukcja włosków oraz skłonności do ich wrastania, a także brak podrażnień oraz występowania zjawiska zapalenia mieszków włosowych.

Depilacja laserowa a basen

Dużą ilość osób interesuje temat możliwości jednoczesnego korzystania z depilacji laserowej ciała oraz basenu. Warto podkreślić, że zabiegi depilacji laserowej niosą za sobą pewne ograniczenia, jednak wizyty na basenie nie stanowią większego problemu. Zdrowa skóra nie powinna negatywnie reagować na chlorowaną wodę.

Jak sytuacja wygląda po zabiegu? Należy wiedzieć, że laser mimo dużego stopnia bezpieczeństwa może pozostawić lekkie podrażnienia na skórze, które ustępują po kilku godzinach. Jest to reakcja naturalna i nie powinna wiązać się z niepokojem.

Nawet jeśli zabieg nie wywołał żadnych podrażnień naskórka, warto w tym czasie ze skórą obchodzić się w sposób delikatny. W związku z tym, nie zaleca się mocnego pocierania ciała ręcznikiem, eksponowania skóry na słońce oraz przebywania w wysokich temperaturach (sauna). W dniu depilacji laserowej ciała nie zaleca się również korzystania z basenów. Obecna tam chlorowana woda może dodatkowo wpłynąć na tkliwą skórę po zabiegu zwiększając jej wrażliwość oraz wywołać podrażnienie.

Kiedy można korzystać z basenu po depilacji laserowej?

Po zabiegu depilacji całego ciała wizytę na basenie zaleca się dopiero w momencie ustąpienia podrażnień na skórze. Zjawisko to znika już po kilku godzinach, rzadko zdarza się po 1-2 dniach. Kosmetolodzy zalecają jednak wizyty na basenie nie wcześniej niż 1-2 dni po depilacji laserowej.

Czego jeszcze warto unikać pod depilacji laserowej?

Unikanie gorącej i chlorowanej wody, stosowanie szorstkiego ręcznika i sauny to tylko niektóre zalecenia, do których warto przywiązać uwagę po depilacji całego ciała. Ważną kwestią jest również unikanie kosmetyków z zawartością alkoholu. Dodatkowo jednym z ważniejszych zaleceń po depilacji laserowej ciała jest zakaz opalania się, a także ochrona skóry przed słońcem w formie stosowania filtrów przeciwsłonecznych (SPF 30/50).

Podsumowanie

Depilacja laserowa nóg, depilacja bikini lub całego ciała powiązana jest z tematem przeciwwskazań oraz pewnych ograniczeń. Wszystkie te czynniki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a także wysokiej skuteczności terapii. Mimo że wizyty na basenie nie są zalecane bezpośrednio po depilacji laserowej ciała, zabiegi tego rodzaju nie wykluczają możliwości korzystania z takich atrakcji. W celu regeneracji naskórka warto odczekać 1-2 dni, aby móc w pełni cieszyć się kąpielami na basenie.