Dlaczego ludzkość tak spieszy się z eksploracją Marsa?

Dlaczego ludzkość tak spieszy się z eksploracją Marsa?

Mars znajduje się w naszym układzie słonecznym i od wielu lat jest celem eksploracji dla kosmonautów. Wbrew pozorom istnieje jednak wiele powodów, dla których ludzkość tak chętnie bada w dzisiejszych czasach czerwoną planetę. Niegdyś chodziło o poszukiwanie życia, jednak dzisiaj priorytety nieco się zmieniły. Ponieważ nie znaleźliśmy żadnych oznak wskazujących na to, że mogło się tam znajdować. Naukowcy pragną zrozumieć ewolucję planety oraz sprawdzają, czy nadaje się ona do zamieszkania przez nasz gatunek.

Dlatego też już w dzisiejszych czasach trwają wstępne przygotowania do eksploracji, jak i kolonizacji Marsa. Naukowcy podróżujący w kosmos próbują odpowiedzieć na fundamentalne pytanie ludzkości związane z tym, czy w kosmosie istniało życie oprócz nas.

Co wiemy o historii Marsa?

Mars jest doskonałym miejscem do zbadania tego pytania, ponieważ jest najbardziej podobną do Ziemi planetą w Układzie Słonecznym. Dowody sugerują, że Mars był kiedyś pełen wody, cieplejszy i miał gęstszą atmosferę, oferując potencjalnie nadające się do zamieszkania środowisko. Mimo wszystko nadal brakuje nam dostatecznych dowodów na to, aby móc potwierdzić lub zaprzeczyć życiu na marsie. Kiedy życie dopiero powstawało na naszej planecie, Mars doświadczył poważnych zmian klimatycznych, które wpłynęły na jego strukturę. Po wnikliwym przebadaniu powierzchni Marsa dowiedzieliśmy się, że była tam niegdyś woda. Mimo wszystko większość potencjalny życiodajnych substancji została zniszczonych przez deszcz meteorytów oraz toksyczne związki znajdujące się w glebie planety.