Co Elon Musk sądzi na temat obcych cywilizacji pozaziemskich?

Co Elon Musk sądzi na temat obcych cywilizacji pozaziemskich?

Zdaniem Elona Muska, powinniśmy kolonizować inne planety jak najszybciej. Uważaj on, że prawdopodobieństwo na istnienie innych, obcych cywilizacji zdolnych do tego jest niskie. Dlatego też, jeśli jesteśmy jedyną formą organizmów biologicznych zdolnych do ekspansji, musimy to wykorzystać. Takie słowa padają wielokrotnie na łamach wywiadów i rozmów publicznych z ust CEO firmy SpaceX. Elon od wielu lat pozytywnie wypowiada się na temat ekspansji międzyplanetarnej. Uważa, że jesteśmy gotowi i powinniśmy zrobić wszystko, aby przyspieszyć te działania.

Elon Musk zwraca uwagę na pewne kontrowersyjne aspekty swoich założeń. Między innymi podaje on potrzebę ekspansji innych planet w celu uchronienia naszej cywilizacji. Mówimy on o tym, że kolonizacja Marsa może być niezbędna z wielu powodów. Podaje na przykład ryzyko wojny nuklearnej, ryzyko zderzenia naszej planety z ogromnym planetoidem lub burzę słoneczną, która może sparaliżować elektronikę. Jego zdaniem zapasowa cywilizacja na innej planecie jest krokiem do przedłużenia naszego gatunku, gdyby coś poszło nie tak.

Co SpaceX aktualnie tworzy, aby przyspieszyć możliwość ekspansji międzyplanetarnej?

Firma Elona Muska, SpaceX zebrała tysiące wykwalifikowanych pracowników, aby zaprojektować i zbudować statek kosmiczny. Będzie on zdolny do przewiezienia ponad 100 osób i ogromnego ładunku składającego się łącznie ze 150 ton wagi. Celem tego statku ma być Mars. Niektóre badania pochodzące z uniwersytetów parających się astrologią zakładają, że istnieje 33% szans na to, że istnieją inne inteligentne formy biologiczne.

„Nie wiadomo, czy jesteśmy jedyną cywilizacją obecnie żyjącą w obserwowalnym wszechświecie, ale każda szansa, że jesteśmy, jest dodatkowym bodźcem do przedłużenia życia poza Ziemię”. Tak napisał Musk w poniedziałek na Twitterze, odnosząc się do badania.

Istnienie obcych według obliczeń

Prawdopodobnie wielu słyszało o tak zwanym paradoksie Fermiego. Istnieje aktualnie mnóstwo prac, które odnoszą się do podważenia tego założenia. Chociaż nauka jeszcze zbyt dokładnie ich nie zrecenzowała, powstały porządne zalążki teoretyczne. Jedno z założeń, które przeciwstawia się założeniu, wskazuje na to, że obce cywilizacje wymierają zbyt szybko. Oznaczałoby to, że mogą zniknąć ślady ich istnienia, jeszcze zanim zdążymy ich odkryć. Może to dotyczyć nadużywania zasobów naturalnych, katastrofy lub po prostu nagłych zmian klimatycznych na potencjalnie zamieszkałej planecie.

Mimo wszystko trudno odmówić prawdopodobieństwa temu założeniu. Jeśli obcy w przeszłości istnieli, równie dobrze ich gatunek mógł wymrzeć już dawno temu. Innym nieciekawym założeniem może być to, że inne gatunku obcych cywilizacji potencjalnie mogłyby niszczyć obce planety. Istnieje teza dotycząca tego, że wrogo nastawione wysoko rozwinięte cywilizacje mogłyby widzieć konkurencję w innych gatunkach biologicznych. Jest to przerażająca wizja, którą w świecie nauki niejednokrotnie potraktowano dosyć poważnie.