Droga Mleczna zaskoczyła naukowców nietypowym ruchem starych gwiazd

Droga Mleczna zaskoczyła naukowców nietypowym ruchem starych gwiazd

Nasza macierzysta galaktyka, Droga Mleczna, wciąż zaskakuje. Z każdym nowym odkryciem okazuje się jak wiele jeszcze o niej nie wiemy. Tym razem uczeni zauważyli nietypowy ruch starszych gwiazd.

Droga Mleczna, tak jak inne jest zbiorowiskiem gwiazd w różnym wieku. Okazuje się, że najstarsze tworzące naszą galaktykę gwiazdy poruszają się inaczej niż cała reszta co odbiega od standardów. Naukowcom z pomocą australijskiego SkyMapper Southern Survey udało się zidentyfikować 475 wiekowych gwiazd, z czego aż 11 procent nie pasuje do przyjętego i uznawanego dotąd schematu.

Jak wiemy, gwiazdy mają różny wiek co już dość łatwo można określić uznanymi powszechnie metodami. Odbywa się to głownie metodą sprawdzania zawartości pierwiastków. Młodsze maja skład bardziej metaliczny, starsze natomiast mają w swoim składzie mniej metali, gdyż początkowo we wszechświecie dominującą ilość materii stanowił wodór i hel, a dopiero w późniejszym czasie przybyło cięższych pierwiastków.

Obowiązujący obecnie model ewolucji Drogi Mlecznej zakłada obecność najstarszych gwiazd II populacji w części powyżej lub poniżej płaszczyzny galaktyki. Z kolei zgodnie z najnowszymi modelami młodsze powstają i rozchodzą się na zewnątrz głownie w jej płaszczyźnie. Wspomniana grupa badaczy zidentyfikowała jednak kilkadziesiąt obiektów, które wyłamują się z tego schematu.

Uczeni oczekiwali ich obecności w galaktycznym tzw „halo” lecz dzięki danym pozyskanym z Gai ustalono precyzyjne pozycje oraz orbity. Wynik obserwacji i badań potwierdził, że 11 procent obiektów o małej zawartości metali porusza się w płaszczyźnie galaktyki zamiast ponad lub pod nią. Ponadto orbity tych obiektów okazały się kołowe, czyli podobne do tej, po jakiej porusza się nasze Słońce.

Na dzień dzisiejszy nikomu nie udało się zadowalająco wyjaśnić tego zjawiska. Badacze jednak twierdzą, że odkrycie zaskakuje, gdyż nie pasuje do obowiązujących modeli rozwoju galaktyki. Na pewno oznacza to jedną rzecz, że Droga Mleczna ciągle kryje przed ludzkością niespodzianki i liczne zagadki.