Grudniowe zbliżenie Jowisza z Saturnem
Miłośników astronomii czeka nie lada atrakcja. Jeszcze w tym roku na nocnym niebie pojawi się rzadki układ planetarny, jakiego nie było od prawie 800 lat.
Nietypowe zjawisko będzie można obserwować w pełnej krasie w drugiej połowie grudnia, w okolicach tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Niecodzienny układ, widoczny raz na kilkaset lat dotyczy Jowisza i Saturna, które znajdą się bardzo blisko siebie na nocnym niebie dając niezwykły efekt wizualny. Do zjawiska w formie wyrównania dochodzi średnio co 20 lat jednak tym razem zdarzenie to będzie bardziej wyjątkowe niż zazwyczaj. W takiej bliskiej odległości od siebie obie planety ostatnio były dokładnie 4 marca 1226 roku czyli niemalże 800 lat temu, więc z pewnością jest to nietypowa okazja do obserwacji.
Już między 16 a 25 grudnia Jowisz i Saturn na nieboskłonie znajdą się w odległości zaledwie 1/5 średnicy Księżyca w pełni. Największe zbliżenie nastąpi 21 grudnia i wówczas będzie świetna okazja do obserwacji tak samych planet jak i ich księżyców. Wszystko oczywiście przy założeniu, że planów tych nie pokrzyżuje pogoda.
Zjawisko będzie widoczne z każdego miejsca na Ziemi więc szansę na jego obserwację będą mieli wszyscy mieszkańcy niezależnie od tego w jakiej części globu żyją. Najlepszy efekt będzie widać w okolicach równika.
Warto wiedzieć, że choć poprzedni taki układ, gdy Jowisz z Saturnem znalazły się tak blisko miał miejsce w średniowieczu, to będzie wyjątkowa okazja aby zobaczyć go jeszcze raz w 2080 roku. Kolejne raz takie zjawisko astronomiczne wydarzy się jednak dopiero w 2400 roku.
W ramach ciekawostek dotyczących Jowisza warto w tym miejscu wspomnieć o serii nowych wysokiej jakości zdjęć tej największej planety Układu Słonecznego wykonanych w ostatnim czasie przez sondę Juno. Ukazały one piękno i majestatyczny wygląd obiektu w nowy sposób.