Galaktyczna „skamielina” w centrum Drogi Mlecznej

Galaktyczna „skamielina” w centrum Drogi Mlecznej

Sensacyjne odkrycie w Astronomii, które rzuca nowe światło na procesy kształtujące galaktyki. Naukowcy właśnie odkryli swego rodzaju kosmiczną skamielinę w samym centrum naszej Drogi Mlecznej.

Droga Mleczna to, jak wiemy nasz wielki kosmiczny dom. Choć już o tym wiemy od dawna i poznaliśmy już wiele jej sekretów to wciąż nasza galaktyka kryje liczne tajemnice. W ostatnim czasie nowe badania doprowadziły do odkrycia „galaktycznej skamieliny” w samym sercu Drogi Mlecznej, która pamięta czasy z samych początków jej istnienia.

Według oficjalnej nauki galaktyki to ogromne gwiezdne formacje rozciągające się na setki lat świetlnych powstające na skutek spektakularnych kolizji. Z czasem stają się coraz większe. Powstałą około 13,5 miliarda lat temu Droga Mleczna na tym tle niczym szczególnym się nie wyróżnia.

Ostatnie odkrycia potwierdziły w jej centrum istnienie starych i dziwnie poruszających się gwiazd z czasów formowania się galaktyki. Znaleziono tam potwierdzenie, że jej dzisiejszy wygląd ukształtowała gigantyczna kolizja z inną galaktyką. Badania pozwoliły potwierdzić w samym sercu jej resztek, które wyraźnie odróżniają się od pozostałej części. Kosmiczna „skamielina” otrzymała nazwę Herakles. Według astronomów jest ona skutkiem zderzenia, do którego doszło około 10 miliardów lat temu. W efekcie doszło do znaczącego zwiększenia gabarytów. Według wielu badaczy Droga Mleczna wręcz połączyła się z Heraklesem co niewątpliwie było jednym tego rodzaju zdarzeniem w jej dziejach.

Jeden z biorących udział w badaniach uczonych stwierdził, że były to istne poszukiwania igły w stogu siana. Żeby tego dokonać należało dokładnie zbadać charakterystykę chemiczną, kompozycję oraz ruch dziesiątek tysięcy gwiazd. Jak podkreśla było to o tyle trudne zadanie, że dotyczyły obiektów w centrum galaktyki zasłoniętych przez chmury pyłu międzygwiezdnego.