Nietypowe zastosowanie prawa w Starożytnym Rzymie

Nietypowe zastosowanie prawa w Starożytnym Rzymie

Wiedzieliście o tym, że w starożytnym Rzymie prostytutki były zmuszone z tytułu prawa do tego, aby farbować swoje włosy na kolor blond? W społeczeństwie rzymskim panowało ogólne przekonanie w państwie, że kobiety mają mieć włosy koloru czarnego. Było to akceptowalne, a z czasem nawet oczekiwane ze względu na przyjęte normy. Jednak dlaczego w ogóle takie normy trafiły do rozważań w społeczeństwie rzymskim? Okazuje się, że miało to swoje korzenie w pewnym sensie związanym z dyskryminacją barbarzyńców.

Otóż barbarzyńcy najczęściej mieli naturalnie włosy w kolorze blond. Ze względu na to w Republice władze pragnęły, aby prostytutki swoją haniebną pozycję wyróżniały właśnie w taki sposób. Prostytucja miała kojarzyć się wszystkim z Galią i barbarzyńską kulturą. Dlatego też żadna rzymska dama nie miała blond włosów, ponieważ pilnowały tego, aby odznaczać swoją pozycję w społeczeństwie.

Na koniec możemy również wspomnieć o tym, że pochowanie osoby zabitej przez piorun było zakazane przez rzymskie prawo. Uważano, że nie można ingerować w takie jednostki, ponieważ zabił je Jowisz. Jeśli dana osoba pochowałaby swojego bliskiego zabitego piorunem, mogłaby wówczas wywołać w ten sposób boski gniew.