W jaki sposób wikingowie odkryli Anglię?

W jaki sposób wikingowie odkryli Anglię?

Ojczyzną wikingów były tereny Skandynawii. Czyli to, co dzisiaj jest umiejscowione na pozycji Szwecji, Danii, Norwegii. To niezwykle imponujące, że wikingowie byli w stanie przemierzać tak ogromne odległości z niekorzystnej pozycji. Na przestrzeni lat dopłynęli nie tylko do Anglii, ale także do Laponii, Ameryki Północnej, czy też na tereny dzisiejszej Rosji. Zwiedzili nawet część południowego świata, takiego jak Bagdad i Konstantynopol. O ich poczynaniach wiemy między innymi dzięki archeologii.

Jednak nie tylko nauka pozwoliła przekazać istotne historie o tym interesującym ludzie i ich kulturze. Chociaż wikingowie nie pozostawiali po sobie pisemnych dowodów, mieliśmy inne źródła, które wskazywały na ich dokonania. Wbrew pozorom nie było ich mało. Mogliśmy się dowiedzieć o poczynaniach wikingów z różnorodnych pieśni, sag i traktatów. Wikingowie nie sporządzili pisemnej historii, jednak robili to ludzie, których odwiedzili. O wikingach mogliśmy przeczytać zarówno w historiach Europy, jak i Azji, gdzie wylądowali podczas podbojów.

Co wiemy o kulturze wikingów i podboju Anglii?

Wikingowie byli nie tylko potężnymi wojownikami, którzy prawili się w sztuce bitewnej, ale także zajmowali się żeglarstwem i handlem. Nie trudno wpaść na to, że opanowali żeglarstwo na wysokim poziomie, skoro potrafili odkryć kilka kontynentów. Żeglowali z niezbyt łatwych do przebycia okolic, ponieważ ich podbój świata zaczynał się od ziem Skandynawii. Podróże wikingów pokazały nam, że byli ciekawymi odkrywcami. Interesowała ich wbrew pozorom nie tylko walka. Zajmowali się również eksploracją, osadnictwem oraz uprawianiem roli na farmie.

Epoka wikingów, która jest nam znana z licznych seriali i opowieści miała miejsce w okresie od 800 do 1190 roku. Oczywiście skandynawscy kupcy i podróżnicy byli aktywni przed i po. Jednak na ten okres datujemy wszystkie najważniejsze wydarzenia związane ze zderzeniem się kultury nordów i mieszkańców Europy. W tym okresie imponująca liczba około 200 000 ludzi opuściła ojczystą Skandynawię. Osiedlili się na ziemiach Anglii i kilku innych miejscach na globie.

Jakie jeszcze ziemie oprócz Anglii przejmowali wikingowie?

Opuścili Skandynawię, by osiedlić się na innych ziemiach, głównie na Nowej Fundlandii (Kanada), Grenlandii, Islandii, Irlandii, Anglii, Szkocji, wyspach wokół Wielkiej Brytanii, Francji (gdzie stali się Normanami), Rosji i Sycylii. Prowadzili intensywny handel ze światem muzułmańskim i walczyli jako najemnicy dla cesarzy bizantyjskich w Konstantynopolu. Mimo wszystko ich chęci na podbój świata i ekspansję wpływów w końcu dobiegły kresu. Wikingowie po roku 1200 nie byli już tak aktywni.