Włocławek: Miecz wikinga z IX wieku odkryty podczas prac przy basenie portowym

Włocławek: Miecz wikinga z IX wieku odkryty podczas prac przy basenie portowym

Czas pogłębiania basenu portowego na ulicy Piwnej we Włocławku przyniósł niespodziewane odkrycie. Pod wodami Wisły natrafiono na relikt historyczny – wikingowski miecz pochodzący z IX stulecia.

W piątek 12 stycznia, który miał być kolejnym dniem rutynowej pracy, pracownik firmy zajmującej się pogłębianiem basenu dostrzegł coś niecodziennego. Kiedy koparka wynurzyła się z rzeki, w jej łyżce oprócz typowego mułu widoczny był przedmiot o nietypowym kształcie.

Okazało się, że jest to średniowieczny miecz, najprawdopodobniej należący do wikinga. Eksperci ze specjalistów historii z Torunia określają znalezisko jako archeologiczną sensację na skalę kraju.

Gdy tylko wydobyto tajemniczy obiekt z długą i bogatą historią, Ośrodek Sportu i Rekreacji Włocławek poinformował o tym fakcie. Skonsultowany z Olafem Popkiewiczem z Poszukiwaczy Historii, został on wstępnie datowany na IX wiek.

Znalezisko było na tyle znaczące, że natychmiast skontaktowano się z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Toruniu. Wstępne badania ekspertów wskazują, że broń mogła pochodzić z okresu rządów pierwszych Piastów, być może za czasów Mieszka I lub Bolesława Chrobrego. Pomimo polskiego pochodzenia miecza, naukowcy są zdania, że nie należał on do polskiego wojownika.