Z czego składa się ekwipunek astronauty?

Z czego składa się ekwipunek astronauty?

Wykorzystywane przez astronautów w kosmosie gadżety muszą być specjalnie dostosowane do użytku w przestrzeni kosmicznej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku sprzętom, które są niezbędnymi elementami ekwipunku każdego astronauty.

Jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez astronautów jest tak zwany pistol grip. Możemy przetłumaczyć nazwę tego urządzenia jako wiertarka ręczna. Sprzęt został zaprojektowany dopiero w XXI wieku. Pomaga spacerowiczom poruszać się w kosmosie. Dzięki temu, że uchwyt jest szeroki i poręczny, astronauta może swobodnie korzystać z niego, będąc ubranym w skafander. Astronauta posługujący się sprzętem może dowolnie zaprogramować uchwyt pistoletu. Za pośrednictwem wbudowanego ekranu informacyjnego wybiera moc uchwytu oraz jego prędkość.

Akumulator sprzętu znajduje się w tym samym miejscu, co magazynek klasycznej broni palnej. Baterie wodorowe są odporne na ekstremalne wahania temperatury. Dzięki czemu astronauci mają pewność, że sprzęt będzie niezawodny. Korpus wykonaliśmy z niezwykle wytrzymałych materiałów. Całość została pokryta taśmą aluminiową, aby zwiększyć odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Sprzęt do automatycznego analizowania gazów

Wycieki różnorodnych płynów oraz gazów na stacji kosmicznej są problemem, z którym borykają się wszyscy astronauci. Dlatego w NASA opracowano analizator gazów. Sprzęt automatycznie identyfikuje zawartość gazów, które znajdują się w okolicznym powietrzu. Za pomocą tego urządzenia astronauci mogą ocalić swoje życie. Ponieważ dowiedzą się o wycieku danej substancji, zanim zagrozi ich bezpieczeństwu. Dobrym przykładem wykorzystania tego sprzętu jest sytuacja z 2001 roku. Kiedy pracownicy stacji kosmicznej Destiny ISS naprawiali sprzęt, zauważyli smugi wyciekającego amoniaku.

Gdyby brak tego urządzenia, smugi substancji mogłyby okazać się zbyt małe do zaobserwowania ich gołym okiem. Nadajnik analizatora gazów, który noszą ze sobą astronauci jest wielkości pudełka na buty. Zazwyczaj przyczepia się do skafandra. Znajduje się on na wysokości klatki piersiowej. Urządzenie ma wiele zastosowań. Dzięki temu, że reaguje na wydobywanie się różnorodnych substancji, astronauci używają go do wykrywania:

  • Wyciekającego tlenu
  • Wycieków wody oraz amoniaku
  • Wycieków paliwa rakietowego z urządzeń na stacji kosmicznej