Zmierzch Prawa i Sprawiedliwości: Jak Donald Tusk ma zamierzenie rozliczyć poprzednie rządy

Zmierzch Prawa i Sprawiedliwości: Jak Donald Tusk ma zamierzenie rozliczyć poprzednie rządy

Wszystko wskazuje na to, że od poniedziałku 11 grudnia kierownictwo kraju obejmie Donald Tusk. Jego najważniejszym zadaniem po objęciu stanowiska premiera będzie utworzenie nowego gabinetu. Oprócz przygotowania i przedstawienia sejmowi swojego exposé, lider Platformy Obywatelskiej (PO) według informacji przekazanych „Wprost” ma już gotowy „plan czteropunktowego rozliczenia” z rządami Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Pierwszym celem tego planu mają być służby specjalne i prokuratura, ale wymieniane są również imiona kluczowych członków PiS, takich jak Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński i Jacek Sasin.

Donald Tusk, zdaniem informatora „Wprost”, już pracuje nad szczegółami strategii rozliczenia z działaniami odchodzącej władzy PiS. Podstawą tej strategii mają być cztery punkty, a niektóre z zaplanowanych działań lider PO zamierza wprowadzić jeszcze przed końcem obecnego roku. Informator przekazał, że do końca 2021 roku „będzie rzeźnia”.

Według informacji przekazanych przez rozmówcę „Wprost”, pierwszy punkt planu rozliczeń Tuska ma skupić się na służbach specjalnych i prokuraturze. Pierwszego dnia swoich rządów zamierza powołać nowe kierownictwo, aby odzyskać kontrolę nad państwem. Następnie jego uwaga skupi się na uregulowaniu spraw w prokuraturze.

Plan Tuska jednak nie kończy się na tym. Lider KO ma zamiar ocenić działalność Mariusza Kamińskiego, określanego jako „Robespierre rewolucji w służbach”, były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i koordynator służb specjalnych.

Zagrożeni mogą czuć się również Maciej Wąsik – aktualny wiceminister MSWiA i sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych, oraz Ernst Bejda – dyrektor Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w latach 2016-2020.