Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Co astronomia mówi na temat obcych cywilizacji?

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Co astronomia mówi na temat obcych cywilizacji?

Wielu ludzi, którzy twierdzą, że widzieli UFO, to albo spacerowicze z psami, albo palacze. Dlaczego? Ponieważ są oni najczęściej na zewnątrz. Obserwacje koncentrują się w godzinach wieczornych, szczególnie w piątki, kiedy wielu ludzi relaksuje się przy jednym lub kilku drinkach.

Nieliczni ludzie, jak były pracownik NASA James Oberg, mają odwagę wytropić i znaleźć konwencjonalne wyjaśnienia dla dziesięcioleci obserwacji UFO. Większość astronomów uważa hipotezę o wizytach obcych za mało prawdopodobną, więc koncentrują swoją energię na ekscytujących naukowych poszukiwaniach życia poza Ziemią.

Potwierdzenia dotyczące tego, że ktoś faktycznie spotkał UFO na własne oczy, możemy raczej włożyć między bajki.

Czy oznacza to, że jesteśmy sami we wszechświecie?

UFO krąży w kulturze popularnej, jak i naukowej od dziesięcioleci. Mimo wszystko nadal nie mamy żadnego potwierdzenia, które mogłoby wskazać istnienie obcych za realne. Czy oznacza to, że inne cywilizacje pozaplanetarne nie mogłyby istnieć? To nie do końca tak. Trudno odpowiedzieć na to, czy jesteśmy sami we wszechświecie. Z aktualnymi informacjami i możliwościami możemy jedynie stwierdzić, że nie mamy dowodów na istnienie obcych. Astronomowie na przełomie kilkunastu lat odkryli ponad 4000 egzoplanet.

Liczba te w rzeczywistości podwaja się co dwa lata. Nieustannie usprawnienia w sprzęcie pomagają nam dochodzić do coraz to nowszych informacji. Dochodzą do nas słuchy dotyczące tego, że niektóre z tych egzoplanet mogłyby nawet nadawać się do zamieszkania. Ich masa i struktura nieco przypominają strukturę naszej planety. Jedynym wymogiem, który nie zawsze się potwierdza, jest konieczność występowania wody na planecie. Każda z planet podobna do ziemi jest potencjalnym eksperymentem biologicznym. Dlatego też nie możemy wykluczać życia pozaziemskiego.

Co uważają na ten temat astronomowie w dzisiejszych czasach?

Ich zdaniem przestrzeń kosmiczna aż pęcznieje od aktywności biologicznej. Są niemal pewni, że gdzieś we wszechświecie mogą istnieć obcy. Mimo wszystko prawdopodobnie nie mają na myśli zabawnych ufoludków wykreowanych przez filmy z Hollywood. Raczej zwracają uwagę na to, że istnieje prawdopodobieństwo na powstanie organizmów pozaziemskich. To zupełnie inna koncepcja od tej promowanej w kulturze popularnej. Chociaż te informacje stale napędzają ogromne badania związane z poszukiwaniem życie pozaziemskiego, nadal niczego nie odnaleźliśmy.