Jak prezentowała się architektura Skandynawów za czasów wikingów?

Jak prezentowała się architektura Skandynawów za czasów wikingów?

Domy wikingów można było znaleźć w niemal wszystkich częściach Danii za czasów X wieku. W rzeczywistości było to społeczeństwo, które stroniło od zamieszkiwania miast. Większość wikingów miała swoje własne pola i uprawiało farmę. Wielu rolników żyło w niewielkich wioskach, które składały się z kilku farm. Dla wikingów żyjących w gospodarstwach domowych najważniejszym elementem w uprawie były zwierzęta hodowlane. Wbrew pozorom nie wszyscy byli wyszkolonymi wojownikami. Dla wikinga dzień bardzo często zaczynał się wtedy, gdy kogut zapiał o świcie. Zaczynał on wówczas zajmować się swoim gospodarstwem.

Wikingowie często otaczali swoje farmy płotem. Dzięki temu mogli w prosty sposób wydzielić swoje terytorium od należności sąsiada. W gospodarstwie oczywiście znajdował się dom mieszkalny. Jednak nie brakowało tam również innych obszarów niezbędnych do zabudowania zwierząt lub uprawianych przez nich warzyw i owoców. Na farmach można było znaleźć liczne stodoły i stajnie. Popularnym jest również majsterkowanie wikingów. W swoich warsztatach tworzyli różnorodne przedmioty.

Domy wikingów były tworzone zazwyczaj z drewna. Miały niewiele dodatków estetycznych

Domy wikingów miały wygięte ściany w kształcie łuku, które tworzyły budowlę przypominające na pozór statek. Domy wikingów były stworzone głównie z drewna. Drewniane elementy były wówczas najpopularniejszymi materiałami budulcowymi. Drewna w okolicy ścian wykładali oni z kolei gliną. Taka konstrukcja pozwalała wzmocnić całość i wydłużała okres, przez który dom mógł służyć pokoleniom. Dachy w architekturze skandynawskiej zazwyczaj były celowo zakrzywione. Na takiej powierzchni dodawali oni kolejną warstwę desek lub wypełniali je strzechą.

W środku domu znajdowało się palenisko wraz z podłużnym kominkiem. Była to pewnego rodzaju kuchnia, w której wikingowie przygotowywali swoje posiłki dla rodzin. W okolicach ścian ustawiane były pionowe deski, które pokrywali skórami i innymi miękkimi materiałami. W ten sposób tworzyli sobie domowe łóżka. Na samym końcu gospodarstw domowych były z kolei przetrzymywane zwierzęta. Były oddalone od części domu, w której wikingowie przygotowywali i spożywali swoje posiłki.