Niemcy zapowiadają kolejne dwumiesięczne przedłużenie kontroli na granicy z Polską

Niemcy zapowiadają kolejne dwumiesięczne przedłużenie kontroli na granicy z Polską

Rząd Federalnej Republiki Niemiec przekazał informację o planowanym kolejnym przedłużeniu kontroli na granicy z Polską. Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Nancy Faeser, w piątek zasugerowała możliwość przedłużenia tych działań o dalsze dwa miesiące.

Faeser, członek partii SPD, w oficjalnym oświadczeniu wyraziła zamiar kontynuowania tymczasowych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią ponad planowany termin 15 grudnia 2023 roku. Zaznaczyła przy tym wagę stacjonarnych i mobilnych posterunków kontrolnych w walce z nielegalną migracją do Niemiec i odciążeniu lokalnych samorządów.

Minister Spraw Wewnętrznych Niemiec podkreśliła, że od momentu wprowadzenia kontroli udało się przechwycić około 9,2 tysiąca nielegalnych prób przekroczenia granicy oraz zapobiec następnym 4370. Zatrzymano również około 120 osób podejrzanych o przemyt.

W swoim komunikacie, Faeser wskazała na kluczową rolę ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej w przezwyciężaniu wyzwania nielegalnej migracji. Wyraziła również potrzebę wspólnego europejskiego systemu azylowego i podkreśliła swoje zaangażowanie w prace legislacyjne na szczeblu UE w tej kwestii, które prowadziła intensywnie w Brukseli w ostatnich dniach.

Na łamach gazety „Rheinische Post”, przewodniczący związku zawodowego policjantów Niemiec, Andreas Rosskopf, podkreślił natomiast, że same środki policyjne nie są w stanie zredukować liczby osób starających się o azyl ani zapobiec składaniu wniosków azylowych.

Pierwsze kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią wprowadzono 16 października bieżącego roku. Miały one początkowo potrwać jedynie 10 dni, jednak od tego czasu ich termin byl kilkukrotnie przedłużany. Ostatnio niemieckie władze poinformowały o planowanym przedłużeniu kontroli do 15 grudnia.