W jaki sposób Imperium Rzymskie dokonywało egzekucji na skazańcach?

W jaki sposób Imperium Rzymskie dokonywało egzekucji na skazańcach?

Wykopaliska prowadzone w Leicester rozpoczęły się w 2016 roku i trwały przez ponad rok. W tym czasie archeolodzy natrafili na wiele niezwykle interesujących i odkrywczych znalezisk. Między innymi przez wspomniany na naszym portalu starożytny brelok na klucze. Znaleźli na nim niepokojący symbol lwa, który konsumował przerażony i bezbronnych ludzi. Badania, które przeprowadziła tamta ekipa badawcza, były bezkonkurencyjne. Przedstawiono ja później w wielu stacjach telewizyjnych oraz na łamach kilku uniwersytetów.

Czy wyjątkowe znalezisko w postaci koła na klucze było istotne dla nauki?

Okazuje się, że tak. Ponieważ ten wyjątkowy obiekt w postaci symbolu okrucieństwa dał nam rzeczowy dowód. Dokładniej udowadnia poza antycznymi zapiskami prawa, że zwierzęta naprawdę pożerały ludzi w ramach egzekucji skazańców. Obiekt nie tylko wzmacnia dowody, ale także daje szczegółową reprezentację wspomnianej formy egzekucji. Jest to oświetlenie brutalnego podejścia rzymskim władców w prowincji, która znajdowała się na terenie dzisiejszej Anglii. Po dokładnym zabezpieczeniu i oczyszczeniu tego reliktu przeszłości, badacze dopiero zdali sobie sprawę z tego, co się na nim znajduje.

Na tym stopie miedzy, który tysiące lat temu służył komuś do przenoszenia kluczy, widniał przerażony mężczyzna. Brodata postać była całkowicie bezbronna i spoglądała w swoją niechybną śmierć, czyli wygłodniałego lwa. Co więcej, poniżej brodatego mężczyzny, który czekał na swoje pożarcie, zaobserwowaliśmy kolejną ilustrację. Była to wyrzeźbiona czwórka obejmujących się młodzieńców, którzy wyglądali na jeszcze bardziej przerażonych.

W ten sposób archeolodzy podczas wykopalisk potwierdzili, że pisemne prawo egzekucyjne było prawdą.

Znalezisko wprawiło historyków w osłupienie

Nie mamy dostępu do wielu dowodów dotyczących tego, że makabryczne egzekucje z udziałem zwierząt miały miejsce. W danej prowincji odnaleźliśmy zaledwie jeden szkielet mężczyzny przebitego przez dużego drapieżnika. Nic więcej nie wskazywało na to, że ta praktyka rozprzestrzeniała się po całym Imperium Rzymskim. Na symbolicznym obrazku wyrytym na uchwycie od klucza, mieliśmy do czynienia z symbolem śmierci. Czwórka młodzieńców oczekiwała na swoją kolej po tym, gdy dzikie zwierze rozprawi się ze starcem. Dla historyków to prawdopodobnie jedno z najbardziej ekscytujących znalezisk z tych czasów.